Bunu Herkes Bilir / Emrah Safa Gürkan

Emrah Safa Gürkan'ın merak ve heyecan ile kısa sürede okuyup bitirdiğim eserinin tam adı şöyle: Bunu Herkes Bilir Tarihteki Yanlış Sorulara Doğru Cevaplar. Kronik yayınlarından ilk baskısını Ocak 2020'de yapan kitabın Şubat 2020 tarihli ikinci baskısını okudum. Bu arada iki baskının toplam adedinin 60.000 olduğunu da ekleyeyim. Eser, giriş ile son sözün dışında on üç bölüm ve uzun kaynakçayla birlikte 276 sayfa.
Emrah Safa Gürkan'ı Olmaz Öyle Saçma Tarih başlıklı youtube videoları sayesinde tanıdım. Tanıdım yerine kendisinden haberdar oldum demek daha doğru aslında. İlker Canikligil ile birlikte yaptıkları programın tüm videolarını izleyip bu kitabı almamak olmazdı. 
Blogun takipçilerinin, ki onların varlığı konusunda her geçen gün daha fazla şüpheye düşüyorum, bileceği gibi "yakın tarih" olarak adlandırdığım 1876-1946 arasındaki döneme dair bir çok kitap okudum, okumaya devam ediyorum. Bu bakımdan da Emrah Hoca'nın, kendisi 29 Mayıs Üniversitesi'nde çalışan bir akademisyen, ilgi çekiciydi. 
Kitabın dili ve tarzı Emrah Hoca'nın internetteki videoları gibi. Özellikle kelimelerin kökenlerine dair parantez içinde verdiği bilgileri çok sevdim. Aslında her bölüm kendi içerisinde bütünlüğe sahip. Ancak bölümleri birbiri ardına okuyacaklar için de çok iyi düşünülmüş bağlantılar kurulmuş. Sorulara yanıtlar verilirken kimi durumlarda soruların anlamsızlığı ortaya çıkartılıyor.
Kitapta yer alan sorular ve onlara verilen referanslı yanıtları merak edenler kitabevlerine gidebilir. 27,50 TL etiket fiyatlı kitap, internet satış sitelerinde daha ucuz fiyatlarla satışta. Tanıtım amaçlı kaynak gösterilerek yapılacak alıntıya izin verildiğine göre sonsöz bölümünden bir alıntı ile bitireyim:

"İnsanlığın ve toplumların bir laboratuvarı olmadığına göre; geçmişteki kişi, cemiyet ve devletlerin çeşitli sosyal, ekonomik, kültürel ve coğrafi faktörlere verdikleri tepkileri ne kadar iyi anlarsak, çevremizi de o kadar iyi algılarız. ve "Tarih ne işe yarar?" sorusuna belki bir cevap da bulmuş oluruz."s.248

Yorumlar