Pazartesi, Eylül 12, 2022

IBC 2022 sonrası - 1

2015 ve 2018 sonrası üçüncü kez IBC fuar ve konferansına katıldım. Diğer iki seferde olduğu gibi gene kendi olanaklarım ile, tüm masraflarımı bizzat kendimin karşıladığı - senelik izin hakkımın bir gününü alarak, gidip geldim Amsterdam'a. Bu kez farklı olan sanırım kendimdi :) 

Anlatacağım farkları... Ama önce kısa kısa IBC notları. Muhtemelen uzun bir seri olacak:

  • 2020 ve 2021'in Covid 19 sebebiyle iptal edilmesi, 2022'deki fuara ziyaretçi akımına yol açmış. İlk gün fuarın kapısındaki kuyruk zaman zaman 400 metreyi buluyordu. 
  • Ziyaretçi, şirket çalışanı - standda müşterilere ürün/hizmet anlatan ve stand sahibi olarak bir çok Türk ve/veya Türk kökenli vardı. 
  • 2013'ten bu yana tümü kendi olanaklarım ile katıldığım uluslararası etkinliklerde edindiğim dostluklar, kurduğum ilişkilerin meyvelerini topladığım bir sene oldu 2022. Gelişmeleri ilerleyen haftalarda / aylarda buradan ve/veya LinkedIn'den duyuracağım.
  • Kraliçenin ölümü ile bayrak yarıya inse de fuar alannındaki "happy hour"lar bu durumdan etkinlenmemişti. Gene akşam 17'den sonra fuar alanının kapandığı 20'ye kadar bir çok standda bira ve şarabın yanında ufak atıştırmalıkların sunulduğu partiler düzenleniyordu. Fuar sonrası şehrin içindeki teraslarda ise etkinlik sonrası partiler yapılmaya devam etti. 
  • 2022'nin "killer App"i 5G üzerinden sayısal karasal radyo / televizyon yayını olur diye düşünmüştüm. İşin doğrusu biraz şaşırdım. Qualcomm ve Rodhe & Schwarz'ın birlikte sunduğu / demosunu yaptığı çözüm dışında büyük verici üreticileri 5G broadcast'e mesafeli. Amerikan verici üreticisi devinin mühendislikten sorumlu başkan yardımcısı ile ayak üstü sohbetimde ATSC 3.0 üzerinden yayıncılığın daha hızlı yaygınlaşacağını düşündüklerini gördüm. ABD merkezli bir şirket olarak böyle düşünmeleri son derece normal elbette. Ancak başkan yardımcısı eğer 5G boradcast yaygınlaşırsa kısa sürede pazara ürün sunabileceklerini de ekledi. Biraz bekle gör stratejisi izliyorlar sanırım.
  • 5G Broadcast konusunda R&S ve Qualcomm hazır ve istekliyken farklı sesler ve yorumlar da duyuluyor. Radyo ve televizyon yayınlarının iletimi için gerekli yatırımı ve işletme maliyetini bugüne kadar yayıncıların kendisi üstleniyordu. Özellikle analog karasal vericilerin geçerli olduğu eski dünyada durum böyleydi. Sonra vericiler sayısallaştı ve işletme giderleri, analog dünyaya kıyasla, azaldı. Ülkemizde Kule A.Ş. benzeri tek şirketler vericileri işletmeye ve işletme maliyetini yayıncılara bölmeye başladı. Şimdi 5G Broadcast'te tüm maliyeti kullanıcıya yıkan mobil operatörlerle (ücretsiz cep telefonu kullanımı yok), Free To Air yayıncılar nasıl aynı şebekeyi kullanacak?? Maliyetleri nasıl paylaşacak? İşin doğrusu bu endişeler hem yayıncılar hem de 5G Broadcast ile tarihe karışabilecek sayısal karasal yayın teknolojileri geliştiricileri tarafından dillendiriliyor. Eğer sizi piyasadan silecek bir "şey" çıkıyorsa onu karalamak için elinizden geleni yaparsınız hâliyle. Sektörü senelerdir izleyen birisiyim ve 5G Broadcast'ın sorunsuz çalışacak onlarca iş modeli geliştirebileceğine eminim. Yani maliyetlerin nasıl karşılanacağının sorun olmasını bırakın asıl 5G Broadcast'ın oluşturacağı gelirin nasıl bölüşüleceği sorun olacak, eğer mutlaka bir sorun aranıyorsa. Daha kısa söylersem 5G Broadcast gelir ve herşey değişir...
  • Türkiye, daha önceki yazılarımda da belirtmiştim 5G Broadcast için gerçek olamayacak kadar iyi bir pazar. Hem teknolojiye meraklı genç bir pazara sahip hem çok dinamik bir medya dünyası var hem de sayısal karasal yayın şebekesini hiç kurmadı. Bu yüzden DVB-T, DVB-T2, DAB ve DAB+ ile DRM+ şebekelerini sonlandırma maliyetini düşünmesine gerek yok. Çünkü bu saydığım şebekelerin hiç birisi yok. Deneme amaçlı başlatılan ve bir kaç verici ile çalıştırılan DVB-T2 ile DAB+ yayınlarını saymazsak elbette. Piyasada bu yayınlar var diye satın alınan cihazlar da yok. Kısacası bâkir bir alan mevcut.
  • Rohde & Schwarz ve Qualcomm yetkilileri ile, ki her iki yetkili meslektaşıma verdikleri bilgiler ve sorularıma verdikleri yanıtlar için teşekkürlerimi bir de huzurunuzda sunayım, uygun olduklarında birer e-söyleşi yapıp akla takılan konuları aydınlatmaya çalışacağım. 
  • Son olarak bir kez daha gördüm ki nakit para kullanımı son derece gereksiz. Amsterdam'a giderken cüzdanımda 3 € para vardı. Bir adet 2 € ve 1 adet 1 €. Avro olarak nakit param bundan ibaretti ve 3 gün geçirdiğim Amsterdam'da nakit paraya hiç ihtiyaç duymadım. İki kez taksiye bindiğimi de ekleyeyim.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız denetimimden geçtikten sonra yayınlanacak. Beğenmediklerinizi hakaret içermeyen şekilde ifade edin lütfen.