IBC 2022 sonrası - 3

"Artık fuarların bir önemi yok. İstediğin her firma istediğin her zaman istediğin her ürünün sunumunu online yapabiliyor. Zaten her bilgi internette var.

Bugünlerde yukarıya yazdıklarıma katılacak bir çok meslektaşım var. İlk cümlenin dışındakilere katılmamak mümkün değil. Gerçekten de tüm bilgiler internette ve firmalar ürün demolarını uzaktan da yapabiliyor. Peki bugün hâlâ fuarlara ihtiyaç var mı?

Yazının devamını okuyacak vakti olmayan için tek cümlelik özeti: Belki eskisinden de fazla var!

Diyelim televizyon kanalınıza bir arşiv sistemi satın alacaksınız. Fuara katıldığınızda, arşiv sistemleri üreten tüm önemli şirketleri birarada göreceksiniz. Her biri geliştirdiği son ürünleri size anlatacak. Eğer ürün ile ilgili aklınıza takılan bir şey olursa karşınızdaki iş geliştirme / satış pazarlama görevlisi bir kaç dakika izin isteyecek ve ya ürünü geliştiren mühendisi ya da firmanın teknik patronunu sizinle buluşturacak. Diyelim bu firmanın ürünü sizi tatmin etmedi. Hemen iki stand ötede, o güne kadar adını duymadığınız bir firmada sizin taleplerinizi fazlasıyla karşılayan bir ürün görebileceksiniz. 

Bir kaç fuar sonrasında, her sene geliştirdiğiniz ilişkiler sayesinde, başka ülkelerde başka kanallar neler yapmış bu sorunuzun yanıtını bulabileceksiniz. Elbette farklı ülkelerden yayıncılar ile tanışmak sizin konuşkanlığınıza bağlı. Eğer sadece randevularıma gideyim, sonrasında Amsterdam'ın kırmızı gecelerine akayım hatta her gün fuara mı gidilir o kadar müze var şehirde diyorsanız sizin için o kadar gerekli değildir belki de fuarlar.

Fuarların bir başka güzel yanı firmaların fuar zamanlarında sorularınızı yanıtlamak için hazır beklemeleri. Demek istediğimi tam aktaramadığımı düşünerek biraz açmaya çalışayım. Aynı örnekten devamla diyelim arşiv sistemi geliştiren bir firmasınız. Normal zamanda herkesin tanımlı başka başka işleri olacaktır. Yazılım ekibi kodlama ile, test ekibi hata ayıklama ile, satış pazarlama yeni pazarlar bulma ile meşguldür. Fuar zamanı ise tüm bu ekiplerden birileri sadece sizin sorularınızı yanıtlamak için istekli ve hazır karşınızdadır. İnanın bana sırf bu bile fuarların neden hâlâ gerekli olduğunun kanıtıdır. 

Eğer kullandığınız ürün / hizmet ile ilgili bir takım geliştirme / iyileştirme talepleriniz varsa bunları doğrudan muhatabına iletebilirsiniz. Kim bilir belki de bir sonraki fuarda sizin talepleriniz doğrultusunda iyileştirilmiş bir ürün / hizmet ortaya çıkar.

Son olarak, bence neden hâlâ fuar var sorusunun en iyi yanıtı, insanlar sosyal varlıklardır ve sosyalleşmeye ihtiyaç duyar. IBC'de 17 - 20 arasındaki "happy hour" etkinliğini sadece bedava içki diye düşünmeyin. Fuarda bir günü daha bitirmenin mutluluğu ile alkolün verdiği rahatlama birleşince başka zaman bulamayacağınız bir sıcaklık göreceksiniz. Bu ilişkiyi ilerleyen zamanlarda ne şekilde kullanacağınız sizin becerinize kalmış. Bazen büyük indirim bazen uzatılan garanti...  

Yorumlar