Yeşili silmek - Sanal Gerçeklik 2/4

Yazının başlığı çok hoşuma gitmese de konuyu açıklaması bakımından iyi olduğunu düşünerek değiştirmedim. Yoksa gerçek hayatta yeşili çoğaltmak şart. Sanal gerçeklik ile ilgili bir yazı dizisi hazırladığımı duyurduktan sonra çevremdeki arkadaşlarımın bir önerisi oldu. Bana da mantıklı gelen öneri şöyle: Yazıları soru - yanıt şeklinde hazırla ve soruları konuyu hiç bilmeyenler sormuş gibi düzenle. Aşağıda okuyacağınız bölüm, İngilizce adıyla "croma keying" ya da kısaca "keying" Türkçe'de "kiyleme" diye okunuyor, yeşili silme diye çevirebiliriz, ile ilgili. Yazı dizisinin bir sonraki bölümü kamera takip (camera tracking) ve son bölüm ise sanal gerçeklik motoru (bilgisayar yazılımı) Girişi daha fazla uzatmadan buyurun Yeşili Silmek yazısına:

  • Neden yeşil ve silince ne oluyor?
Aslında bu teknoloji ilk ortaya çıktığında silinen renk maviydi. İnsan teninde mavi ve yeşil tonlar az bulunduğu için silmek için uygun olduğu düşünülmüş. Sizlerin de tahmin edebileceği gibi silinmemesi gereken şeylerin başında sunucunun / oyuncunun kıyafetleri geliyor. Zaman içerisinde görülmüş ki mavi renkli kıyafet giyilmesi gerekebiliyor, aklıma ilk gelen "blue jean" olmuştu bu bilgiyi öğrendiğimde. Demek ki blue box zamanlarında hiç bir oyuncu blue jean giyinmiyordu. 

Yeşil, modada tercih ediliyor olsa da sunucu ve oyuncuların vazgeçemeyeceği bir renk değil sanırım. Sorunun ikinci kısmı, yani silinince ne oluyor, aslında teknolojiye neden ihtiyaç duyulduğu sorusunun da yanıtı. Görüntü içerisinde bir bölümü yok edince, silince, bu silinen yere dilediğiniz bir başka görüntüyü ekleyebiliyorsunuz. Bu sayede stüdyo içerisinde, her türlü güvenliğin alındığı bir ortamda çekilen görüntüyü sinemada izlerken, dehşete düşüyoruz. Çünkü oyuncu bir uçaktan düşmek üzere görünüyor. 

  • Cyclorama nedir?

Sanal gerçeklik uygulamalarının ilk dönemlerinde sadece yeşile / maviye boyalı bir perdenin önünde duran oyuncunun / sunucunun görüntüsü kaydedilir, ardından bu yeşil / mavi renk silinir ve arkaya istenilen görüntü eklenirdi. Ancak ihtiyaçlar arttıkça silinmesi gereken görüntünün arkasındaki perdeden fazlası oldu. Bu ihtiyacı gidermek için oluşturulan özel stüdyoların tabanı ve duvarları yeşile boyalı.  Bu sayede örneğin TRT 2 kanalında izlediğiniz bir çok program, benim de bir kare fotografımı gördüğünüz bu stüdyoda çekilebiliyor. 

  • Yeşili silmek için kullanılan farklı teknikler var mı?

Elbette farklı algoritmalar var. Bu konuyu merak ediyorsanız size bir makale bir de video önereceğim. Makale Yağız Aksoy ve arkadaşları tarafından yazılmış. Videoda ise Zero Density firmasının keying konusunda kendi yaklaşımlarını anlatıyorlar. 

Son olarak, oldukça basit bir şekilde hazırlanabilen bir yeşil ile neler yapılabileceğini çok güzel gösteren bir video...
Yorumlar