Ana içeriğe atla

IBC'ye 11 gün kaldı Pre IBC 2023 - 1

Dördüncü kez kendimi temsilen ve kendi olanaklarımla, Avrupa'nın en büyük yayıncılık fuar ve konferansı IBC'ye basın akreditasyonu ile katılacak olmanın heyecanı içerisindeyim. 2019'da bir dizi yayınlamıştım; Pre IBC başlığı ile.  O sene IBC'ye katılamamıştım gerçi ama şimdi dönüp okuyunca 2019'da konuşulanları hatırlamanın kolaylığı, 2023 için de bir Pre IBC hazırlamaya itti beni. 

2019'da Temmuz ayının ilk günlerinde yazmaya başlamışım, Pre IBC'leri. Konferansa gelme konusunda kararsız kalanlar için bir rehber olmuştur belki. Bu yıl, bu anlamda oldukça geç kaldım. Amsterdam'daki otellerin büyük bölümünde yer bulmak zor, yer kalanların ise ücretleri fazlasıyla yüksek. Keza uçaklarda da durum farklı değil. Sözü gene uzattım, buyurun Pre IBC 2023 dizisinin ilk yazısına:

Bu yazıda IBC'ye ilk kez katılacaklara, dördüncü kez katılmanın deneyimi ile önerilerimi sıralayacağım.

 • IBC, RAI Amsterdam adlı bir fuar alanında düzenleniyor. Amsterdam merkezine, ki burası neresi diye de sorulabilir aslında, daha doğrusu merkez tren istasyonuna tramvay ve metro ile ulaşabilirsiniz. Yürümek de bir seçenek, yol kısa sayılmaz ancak yürünemeyecek kadar uzun da değil. 4,5 km civarında bir mesafede, rahat bir tempo ile bir saat kadar sürüyor. Hollanda'nın neredeyse tümünde olduğu gibi yol dümdüz. İnişler ve çıkışlar yok. Belki bu yüzden etrafta göreceğiniz bisikletlerin, ki bisiklet yollarına dikkat edin lütfen, kimileri vitessiz. 
 • Hall olarak adlandırılan 13 bölüm var. Her bölüm benzer işleri yapan firmaların standları ile dolu. 13. bölüm, diğerlerinden biraz farklı. Bu Hall, 2015'ten bu yana her gittiğim IBC'de biraz daha küçüldüğünü gözlemlediğim Sony'ye ayrılmış. Katılımcı listesini IBC'nin web sayfasında görebilirsiniz.
 • IBC'nin bir de artık fuar ile eş zamanlı düzenlenen konferans bölümü var. Önceki senelerde fuardan bir gün önce başlar ve fuar süresince devam ederdi. Bu sene fuar ile aynı tarihlerde düzenleniyor. Basın akreditasyonu sayesinde bu bölümdeki oturumları da takip edebiliyorum. Bence fuar alanından çok daha yararlı öngörüler paylaşılıyor, özellikle panellerde. Ancak bu bölüm, ziyaretçi kaydı ile fuara katılanlara kapalı. Sadece ücretsiz olduğu belirtilen kimi oturumlar herkese açık. Konferans kısmını da takip etmek isteyenlerin, kayıt tarihine göre 645 -745 € ödemesi gerekiyor. Şunu belirtmeden geçmeyeyim, konferans delege kartı ücreti önceki senelerde daha fazlaydı. Bu sene konferansın programına buradan ulaşabilirsiniz.
 • Fuar toplam 4 gün sürüyor. 15 Eylül Cuma, başlayan fuar 18 Eylül Pazartesi bitecek. İlk gün stand görevlilerinin en heyecanlı olduğu gün olduğu kesin. Henüz, gündüz saatlerce süren anlatımlardan ve gece şirket yemeklerinden bıkmamış görevliler ile karşılaşıp aradığınız bilgilere ulaşabilirsiniz. Günler ilerledikçe bu şansınız azalacak. Gerçi eğer fuar öncesi firmalarla yazışıp hangi konuda ayrıntılı bilgi istediğinizi belirtmediyseniz fuar alanını pazar yeri gibi gezmek pek işe yaramayacaktır. Ön hazırlık ve randevu bence şart.
 • Tüm fuar alanını gezip tüm standları inceleyeceğim gibi zor bir hedef koymayın kendinize. Eğer meslekte yeni bir mühendisseniz uzmanlaşmak için seçtiğiniz alandaki, eğer böyle bir alan yoksa öncelikle bu alanı belirleyin, Hall'lere odaklanın. Bir yayın mühendisi hem ışığın hem sesin hem videonun hem IT tabanlı sistemlerin uzmanı olamaz. Ben tam dediğin gibi biriyim iddiasında bulunanlardan uzak durun. İyi bir yayın mühendisi elbette işletme düzeyinde tüm yayın sistemlerini bilir ama hepsinin "uzmanı" olamaz.
 • Fuar giriş kartınız ile birlikte 4 gün Amsterdam'da toplu ulaşımda kullanabileceğiniz ulaşım kartı da veriliyor. Ayrıca Amsterdam Schipol Havaalanı ile fuar merkezi olan RAI arasında fuarın ilk gününden son gününe kadar ücretsiz ring seferleri düzenleniyor. Bu yıl fuar giriş kartlarını havaalanında kurulacak standlardan da alabileceksiniz. 14 Eylül'de 06 - 22 arasında; 15 Eylül'de 06 - 14 arasında açık olacak stand. Geliş terminalinde Starbucks'ın karşısında diye tarif edilmiş yeri
 • Konaklama için Amsterdam'daki otellerin fiyatları yüksek geldiyse, Leiden bence iyi bir seçenek. Hem sakin bir üniversite şehri, hem Amsterdam'a tren ile 35-50 dakika mesafede hem de daha hesaplı. 2015'te, IBC'ye katıldığım ilk sene Leiden'da kalmıştım. Bu yıl da kısmet olursa gene Leiden'da kalacağım. Amsterdam'a geliş - dönüş maliyetlerini de eklesem bile gene de %50 daha ucuz olacak.
 • Fuar alanında göreceksiniz bir çok standda Türkçe konuşan meslektaşlar olacak. Kimi ikinci, üçüncü kuşak gurbetçi çocukları kimi Türkiye'de doğup yetişmiş sonra dünya şirketlerinde çalışan kişiler ve elbette ülkemizin gururu yerli şirketlerimiz. Geçtiğimiz senelerde Vestel, TürkSAT gibi büyük firmalarımızın yanında Zero Density gibi sanal gerçeklik dünyasına adını yazdıran gurur kaynağımızın standlarını görmüştüm. Bu sene de bu firmalarımız gene IBC'de olacaklar. Ayrıca Hall 5'te Piko TV, fuar alanının hemen dışında OB Van'lar için ayrılan bölümde SRTEK Türkiye merkezli şirketlerden. 
 • Son olarak Avrupa Yayın Birliği EBU'nun standını ziyaret etmeden dönmeyin. 

Yorumlar

 1. Fuar'a ilk defa gidecekler veya orada zamanımı daha iyi nasıl değerlendirebilirim diye kaygı duyanlar için "içeriden" bilgiler. Yine çok faydalı bir seri olmuş Pre IBC serisi. Kaleminize sağlık. Bütün katılımcılara faydalı ve keyifli bir fuar olmasını diliyorum. Selam ve saygılarımla.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Umarım faydası olur birilerine. Yorum için teşekkürler, selamlar saygılar

   Sil

Yorum Gönder

Yorumlarınız denetimimden geçtikten sonra yayınlanacak. Beğenmediklerinizi hakaret içermeyen şekilde ifade edin lütfen.

Bu blogdaki popüler yayınlar

IPTV World Forum ardından, gözlemler

Etkinliğin teknik değerlendirmesini önümüzdeki haftaya bıraktım gerçi. Ancak, haftaya kadar bekleyemeyenler için kısa kısa gözlemlerimi aktarayım. Ayrıntılı değerlendirmeler gelecek merak etmeyin... Türk Telekom, yaklaşık 5 yıl önce başladığı IPTV projesinde sona gelmiş. TTNet şirketi üzerinden IPTivibu (TTNet CEO'sunun sunumunda, ki konferansın tümü simultane tercüme falan yapılmadan sadece İngilizce'ydi, bu ismin İngilizce'de that is IPTV anlamına geldiğini söyleyince fark ettim IP tivi işte bu anlamında bir kısaltma olduğunu :) adlı hizmeti sunmaya 2 hafta önce başadıklarını duyurdular. Konferansta soft launch (yumuşak duyuru ?) olarak yapılan duyuru ile hizmetin başlatıldığı söylense bile henüz web sayfasında bu konuyla ilgili bilgilere ulaşılamıyor.  IPTivibu hizmeti için en az 8 MBit/saniye hızında TTNet internet aboneliği gerekiyormuş. Şimdilik 101 kanal, ki bunların içerisinde HD olanları da olacakmış. Etkileşimli hizmetler, flick uygulaması falan da sunula

IPTV World Forum Eastern Europe bu yıl İstanbul'da.

Konu ile ilgililerin merakla beklediği etkinlik ilk kez ülkemizde gerçekleştirilecek. Mövenpick Hotel, İstanbul'da 12-13 Ekim (yani haftaya salı-çarşamba) günlerinde toplam 9 oturumda önemli konuşmacıların yer alacağı IPTV World Forum Eastern Europe ile ilgili ayrıntıları web sayfasında bulabilirsiniz. Etkinliğe katılım ücretli. Ücretler epey yüksek. 5 Ekim'den önce kayıt yaptırmışsanız, ki bu iletiyi yazdığım tarih düşünülünce artık çok geç :), 1499 € ödemeniz gerekiyor. Bugün kayıt yaptırırsanız ise 1799 € ödeyeceksiniz. Ancak Free Operator Pass adlı bir seçeneğiniz daha var. Free Attendance For Service Providers olarak ayrıntılandırılan bu seçeneğin tam olarak kimleri kapsadığını çözemedim. Eğer IPTV hizmet sağlayıcılar kastediliyorsa Türk Telekom, TTNet, Superonline gibi şirket çalışanları kapsanmış oluyor. İşin doğrusu kendimi de o kategoriye sokup kayıt yaptırdım :) Ancak kaydımın geçerli sayılıp sayılmadığı belli değil henüz. Neyse, fırsat bulursanız önemli bir etkinlik

IPTV World Forum Eastern Europe etkinliğine katılacağım

Etkinliğe ilişkin bilgileri daha önce paylaşmıştım. Yarın, bir günlüğüne İstanbul'a giderek etkinliğin Salı günü olan bölümüne katılacağım. Benim açımdan bir çok ilke sahne olacak bu katılım. Kızlarımın doğumundan bu yana onlarsız ilk kez şehir dışına çıkıyor olacağım. İlk kez bu kadar uzun süre onlardan ayrı olacağım. İlk kez şehir dışındaki bir etkinliğe (mesleğim ve işim ile ilgili olmasına karşın) katılmak için tüm masraflarını cebimden karşılayıp, senelik izin kullanıyor olacağım. Neyseki katılım ücreti konusunda organizatörler kolaylık sağladılar. Ücretsiz katılım hakkı sundular.  Neyse, önemli olduğunu düşündüğüm bu etkinliğe ilişkin gözlemlerimi, bir gazeteci dikkati ile, not alıp blogumda paylaşacağım. O güne kadar sağlıcakla kalın...