Hayatın Bunaltıcı Yüzü (3)

Yazı dizisine devam ediyorum. İlk yazıda sorunları ortaya koyduktan sonra ikincisinde önerileri sunmuştum. Bu yazıda önerilere devam edeceğim. Unutanlar için hatırlatayım: Esnek mesai diye özetlenebilecek bir çalışma düzeninde insanların daha mutlu olabileceğini düşünüyorum. Esnek mesai uygulaması başarılı oldukça esneklik düzeyi arttırılabilir. Örneğin neden herkes, hemen hemen herkes, sadece Pazartesi-Cuma arası çalışıyor. Haftasonu tüm alış veriş merkezleri, eğlence yerleri, piknik alanları dolu oluyor. Hava güzel olduğunda Tigem'de (Ankara'nın kısıtlı açık hava alanlarından) hafta sonu yer bulunmazken hafta içi sinek avlanıyor. Tüm bunlar, insanların büyük çoğunluğunun aynı günler çalışıp aynı günler tatil yapıyor olmasından kaynaklanıyor. Bu düzen elbetteki çeşitli ihtiyaçlardan doğmuştur. Firmaların, işletmelerin birbirleri ile iş yapabilmeleri için kimin ne zaman çalışıyor olduğunu bilmeleri gerekir. Bankaya pazar günü gittiğinizde kapalı olduğunu bilirsiniz. Salı günü ise "mesai saatleri" içerisinde ise mutlaka açıktır.
Önerim aslında bu durumu değiştirmiyor aksine genişletiyor. Bu öneri, eğer düzgün uygulanırsa, işsizlik sorununa da çözüm getirecektir. Şöyle ki: işletmelerin çoğunluğunda çalışanlar özel eğitim ve beceri gerektirmeyen işler yapmaktadır. Eğer esnek mesai düzgün ayarlanırsa aynı iş birden fazla kişi tarafından yapılır hale getirilebilir. Böylece her işletme haftanın 7 günü sabah 7'den akşam 21'e kadar çalışır hale gelir. Buna uymayacak kimi kurumlar olacaktır. Benim aklıma gelenler temel eğitim kurumları ve dünya ile birlikte çalışmak zorunda olan kurumlar (bankalar, borsalar vb). Önerimin son hedefi ise 7/24 çalışan bir ülke. Kişilerin mesai süreleri uzamadan böyle bir olanak yaratılırsa her iş için 2 fazladan kişi istihdam edilir. Hatta hafta sonları çalışmalarını düşünürsek bu sayı daha da artar.
Önerimin açık yanları vardır. Aklınıza gelenleri benimle paylaşırsanız sevinirim. Elektronik posta adresim sayfanın üstünde gördüğünüz isimsoyisim@gmail.com Elbetteki isim yerine ozgur soyisim yerine cosar yazmanız gerekiyor. Spam'e karşı adresi böyle vermekte yarar var. Öneri ve eleştirilerinizi bekliyorum...

Yorumlar