Tesla Anlaşılamamış Dahi, Margaret Cheney


Okul yıllarında manyetik dersindeki birimlerden biri olarak öğrendim Tesla'yı. Doğumunun 150. yılında, kullanmakta olduğumuz AC'yi (alternating current) borçlu olduğumuz büyük bir dahi olduğunu öğrendim. Margaret Cheney tarafından yazılan Tesla Anlaşılamamış Dahi isimli biyografiyi okuduktan sonra Tesla'yı ne kadar az tanıdığımı gördüm. Edison'u bilenlerin sayısı Tesla'yı bilenlerin sayısından çok daha fazladır eminim. Oysa, kitaptan öğrendimize göre Tesla'nın fikir babalığını yaptığı buluşlar eb az Edison'unkiler kadar topluma yararlı olmuştur. Radyonun, telsiz iletişimin muciti olarak Marconi bilinir. Ben de aynı yanılgı içerisindeydim kitabı okuyana kadar. Marconi ile Tesla'nın telsiz iletişim ile ilgili patent davası Tesla'nın ölümünden sonra sonuçlanmış ve patentin Tesla'ya ait olduğuna karar verilmiş.
Yaptığı buluşlara sahip olduğu patentlere bakınca Sırp kökenli Hırvatistan doğumlu Amerikan vatandaşı bilginin para içerisinde yüzdüğü bir hayat yaşadığını düşünebilir insan. Ancak, kimi dönemler kaldığı otelin kirasını ödeyecek miktarları bile bulamayan, sahip olduğu patentlerin kullanım hakkını araştırmalarına destek karşılığında veren, para hırsından uzak bir bilgin çıkıyor karşımıza kitapta. Hayatının tümünde enerjinin telsiz iletiminin olanaklı olduğunu bu sayede tüm dünyanın çok ucuza enerjiye kavuşacağını ileri sürerek geçirmiş ancak bu düşünü gerçekleştirecek ortamı, nedense (!) bir türlü bulamamış. "Sadece kör, inançsız, şüpheci dünyaya pahalı gelen bilimsel bir kavram" olarak adlandırdığı bu düşü üzerine söylediği şu sözler mücitin dünya görüşünü ortaya koyuyor bir yerde:
"Belki de içinde yaşadığımız dünyanın bu devrimci fikirleri desteklemesindense ticari kaygılarla, bencillikle ve ahmaklıkla aşağılanması, hor görmesi, saldırması daha iyidir. Bu sayede aydınlanıyoruz. Geçmiş zaferlerin bastırılması, ezilmesi ve alaya alınması bunların daha kuvvetli bir şekilde yeniden uyanmalarına yol açar"1943 yılında 86 yaşındayken ölen bilgini doğumun 150. yılında hem daha iyi tanımak, hem hayatından dersler çıkartmak isteyen üyelerimize, Margaret Cheney tarafından yazılıp Okhan Gündüz tarafından çevrilen Aykırı yayınlarından TESLA Anlaşılamamış Dahi isimli kitabını okumalarını öneririm.

Yorumlar

  1. Merhaba özgür blogunu tesla sayesinde keşfettim ve bundan sonra takipçinim.En son gittiğim snema filmi prestij ile birlikte teslayı ,hayatını ve buluşlarını daha çok merak eder oldum.Kitabı henüz alamadım.Fakat tesla hakkında tek kitap bulmuş olmam bana ilginç geldi.Senin yorumlarına güvenerek okuduktan sonra ben de bir mühendis olarak kitaptan memnun kalacağımı düşünüyorum.

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Yorumlarınız denetimimden geçtikten sonra yayınlanacak. Beğenmediklerinizi hakaret içermeyen şekilde ifade edin lütfen.