Ana içeriğe atla

Cebit Yayıncılık Konferansı ardından

Sektörel fuarların kimileri ilgili sektörlerince kabul görmüş durumda. Hannover Messe adlı şirketin CEBIT adı altında düzenlediği iki fuar, CEBIT Bilişim ve CEBIT Yayıncılık (resmi adları daha uzun olmakla birlikte) bu tür fuarlardan. Her sene kasım ayı, CEBIT Yayıncılık ayı oldu artık. Bu yıl 12. düzenlenen fuarın yanı sıra bu kez WOW oteline alınan konferans, üst düzey yabancı konuşmacılarıyla yararlı geçti.
20 kasım perşembe günü başlayıp 23 kasım pazar günü sona eren fuar gene iki ayrı salında gerçekleştirildi. Daha çok son kullanıcıya yönelik ürünlerin sergilendiği 10 numaralı salon uydu alıcısı satan şirketlerin standlarıyla doluydu. TURKSAT'ın sayısal kablo yayınlarıyla ilgili yeni markası olan Teledünya'nın da tanıtımını yaptığı stand ilgi çekiciydi. D-SMART, Sony ve Sanyo iki salon arasındaki girişte ürünlerini sergilemeyi seçmişlerdi. 9 numaralı salonda TRT, Çocuk kanalı başta olmak üzere yeniliklerini tanıttı. Yayın sektörünün profesyonellerine hitabeden 9 nolu salonda bu yıl yabancı şirketlerden çok bu şirketlerin Türkiye temsilciliğini yapan yerli satıcıların standları göze çarpıyordu. Bu durumun nedeni Amsterdam'da yapılan IBC fuarı olabilir. Türkiye'deki büyük alıcılar kullanacakları cihazları seçmek için IBC fuarına gidiyor çoğunlukla. CEBIT Yayıncılk fuarına ise yerel yayıncılar ilgi gösteriyor, ki onların alımlarını yerli temsilcilerle karşılamayı yeterli görüyor büyük şirketler.
Konferans fuarın ilk iki günü yapıldı. Her sene fuar alanının üst katı kullanılırdı, ancak bu kez fuar alanına yürüyerek 15/20 dakika mesafedeki WOW Otel seçilmiş. Başlangıçta fuar ve konferansın web sayfasındaki duyurularda ücretli olacağına ilişkin bilgi verildi. Sonradan bu duyuru kaldırılmış olsa bile izleyici sayısı oldukça düşük kaldı. Özellikle ikinci gün salonun büyük bölümü boş kaldı. Sunumlara geçersek, kabaca bir değerlendirmeyle ilk gün IPTV konulu (ne yazık ki birbirini tekrarlayan), ikinci gün ise sayısal karasal yayın, uydu üzerinden geniş bant internet, mobil tv ve hd (yüksek tanımlamalı televizyon) gibi farklı konularda ilgi çekici sunumlar yer aldı.
George Waters (Uluslararası Yayıncılık Akademisi Başkanı), Alexander Shulzycki (EBU Temsilcisi), İhsan Alkım (Vestel), Vadi Dipçin (Turkcell), Allan Arthurs (Sony), Volkan Nur (Cisco), Daniel Sauvet-Goichon (Digitag), Ali Korur (Eutelsat) ve Bernard Pauchon (TDF) sunum yapanlar arasında yer aldı.
Konferansın ikinci günü Eutelsat'tan Ali Korur'un başkanlığında Her Yerde Dijital-Tüketiciye Pazarlama Unsurları başlıklı oturum gerçekleşti. Bu oturumda Ali Korur, Eutelsat'ın Tooway adlı projesinden bahsetti. Çift yönlü geniş bant internet servisini uydu üzerinden vermek üzere geliştirilen proje ile ADSL hizmetinin ulaştırlamısnda sorunlar yaşanan bölgelere uygun fiyatlı çözümler sunulmasının hedeflendiğini anlattı. Bernard Pauchon, TDF'in mobil tv işletmeciliği deneyimlerini aktardığı sunumunun sonunda Türkiye'de mobil tv işletmeciliğinde uygun ortaklarla hareket etmeye hazır oldukları mesajını verdi. Daniel Sauvet-Goichon ise karasal yayınlarını sayısala dönüşümü sürecinde Avrupa ülkelerinin yaşadıklarını aktardı. Ülkemizde 2006 yılında kesilen kurdela sonrası fazla yol alınamayan sayısal karasal yayıncılık, analog frekansların boşa çıkartılması için tercihten çok zorunluluk olarak önümüzde duruyor.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

bir kez daha, nedir bu sayısal karasal televizyon?

Blog sayfamda DTT etiketiyle yayınlanmış 100'e yakın içerik bulunsa da, geçenlerde buluştuğumuz lise arkadaşlarımın sorusu üzerine, bir kez daha yazmaya karar verdim. Bilenler, okumadan geçebilir. Bilmeyenler ve sektörün uzağındaki kişiler düşünülerek hazırlanmış bir yazıdır.  Soru - yanıt şeklinde kurgulanmış yazılarımın daha çok okunduğu gözlemi üzerine, buyurun sık sorulan sorularla Sayısal Karasal Televizyon: Şimdi tam olarak neden bahsediyoruz? Çanak ile izlediğimiz televizyon mu?

IPTV World Forum Eastern Europe bu yıl İstanbul'da.

Konu ile ilgililerin merakla beklediği etkinlik ilk kez ülkemizde gerçekleştirilecek. Mövenpick Hotel, İstanbul'da 12-13 Ekim (yani haftaya salı-çarşamba) günlerinde toplam 9 oturumda önemli konuşmacıların yer alacağı IPTV World Forum Eastern Europe ile ilgili ayrıntıları web sayfasında bulabilirsiniz. Etkinliğe katılım ücretli. Ücretler epey yüksek. 5 Ekim'den önce kayıt yaptırmışsanız, ki bu iletiyi yazdığım tarih düşünülünce artık çok geç :), 1499 € ödemeniz gerekiyor. Bugün kayıt yaptırırsanız ise 1799 € ödeyeceksiniz. Ancak Free Operator Pass adlı bir seçeneğiniz daha var. Free Attendance For Service Providers olarak ayrıntılandırılan bu seçeneğin tam olarak kimleri kapsadığını çözemedim. Eğer IPTV hizmet sağlayıcılar kastediliyorsa Türk Telekom, TTNet, Superonline gibi şirket çalışanları kapsanmış oluyor. İşin doğrusu kendimi de o kategoriye sokup kayıt yaptırdım :) Ancak kaydımın geçerli sayılıp sayılmadığı belli değil henüz. Neyse, fırsat bulursanız önemli bir etkinlik

IPTV World Forum ardından, gözlemler

Etkinliğin teknik değerlendirmesini önümüzdeki haftaya bıraktım gerçi. Ancak, haftaya kadar bekleyemeyenler için kısa kısa gözlemlerimi aktarayım. Ayrıntılı değerlendirmeler gelecek merak etmeyin... Türk Telekom, yaklaşık 5 yıl önce başladığı IPTV projesinde sona gelmiş. TTNet şirketi üzerinden IPTivibu (TTNet CEO'sunun sunumunda, ki konferansın tümü simultane tercüme falan yapılmadan sadece İngilizce'ydi, bu ismin İngilizce'de that is IPTV anlamına geldiğini söyleyince fark ettim IP tivi işte bu anlamında bir kısaltma olduğunu :) adlı hizmeti sunmaya 2 hafta önce başadıklarını duyurdular. Konferansta soft launch (yumuşak duyuru ?) olarak yapılan duyuru ile hizmetin başlatıldığı söylense bile henüz web sayfasında bu konuyla ilgili bilgilere ulaşılamıyor.  IPTivibu hizmeti için en az 8 MBit/saniye hızında TTNet internet aboneliği gerekiyormuş. Şimdilik 101 kanal, ki bunların içerisinde HD olanları da olacakmış. Etkileşimli hizmetler, flick uygulaması falan da sunula