Pazar, Ocak 25, 2009

Emperyalizm ve Siyasal İslam Arasında Türkiye, Ergin Yıldızoğlu

Ergin Yıldızoğlu, pazartesi ve çarşamba günleri Cumhuriyet gazetesinde yazan ekonomist/araştırmacı/yazar/şair. Gazete yazılarında referans verilmesi çok rastlanan bir durum değildir. Oysa Yıldızoğlu'nun her makelesi, bilimsel yayın benzeri referanslarla dolu oluyor. Dünyanın gidişi üzerine yorumları, ne yazık ki, doğru çıkıyor çoğu kez. Ne yazık ki diyorum, çünkü oldukça karamsar öngörülerde bulunuyor. Emperyalizm ve Siyasal İslam Arasında Türkiye başlıklı kitabı, 2006-2008 arasında yazdığı makalelerin konulara göre düzenlenmiş hali.
Uzun giriş yazısı, 3 bölüme ayrılmış kitabın kısa özeti gibi. Büyük Ortadoğu, Emperyalizm, Türkiye ve Siyasal İslam başlıklı bölümlerde Yıldızoğlu'nun çeşitli tarihlerde yazmış olduğu makalelere yer verilmiş. Yazıların sonunda, gazetedeki yayın tarihleri de var. 430 sayfalık kitap, kolay okunur türden değil. Çoğunlukla iki-üç makale üst üste okuyunca bunalıp kenara bıraktım. İç karartıcı öngörülerin büyük bölümünün gerçekleşmiş olması, henüz gerçekleşmemiş öngörülerin doğru çıkma olasılığını düşündükçe okuma isteğim azaldı.
Geleceğin ne getireceği onu şekillendirenlere bağlı. Öngörüler ne kadar karamsar/gerçekçi de olsa hala iyiye evrilebileceğini umuyorum. Umutsuz yaşanmıyor zaten. Ergin Yıldızoğlu'nun çeşitli yazılarını bir arada bulabileceğiniz iki blog sayfasının adresleriyle bitireyim bu pazar yazısını:
http://erginyildizoglu.blogspot.com
http://globalpolitikultur.blogspot.com/

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız denetimimden geçtikten sonra yayınlanacak. Beğenmediklerinizi hakaret içermeyen şekilde ifade edin lütfen.