Pazartesi, Ocak 19, 2009

Sürüne Sürüne Erkek Olmak, Pınar Selek


Sosyolog, yazar Pınar Selek'in 2008 yılında yayınlanan kitabı Sürüne Sürüne Erkek Olmak. 216 sayfa ve hızlı okumayanlardan olan ben bile bir günde bitirdim. Zorunlu askerlik hizmetine ilişkin, çeşitli yaş ve sosyoekonomik çevreden 58 erkek ile yapılan söyleşilerle oluşturulmuş bir kitap. Söyleşileri Hüseyin Deniz ve İrfan Uçar gerçekleştirmiş. Askere uğurlama ile başlayan ve Eve Dönüş ile biten bir süreci toplamda 15 bölümde incelemiş yazar. Sosyolog bir kadının gözünden erkek kimliğini oluşturan önemli ögelerden birisi olarak ele alınmış askerlik dönemi.
Ülkemizde her erkeğin bir şekilde askerlik anısı vardır. Bir nedenle askerlik yapmayanların bile bu sürece dair anlattığı/anlatacağı şeyler oluyor. Sosyoloji konusunda eğitimim olmamasına karşın kitaptaki yer verilen bir çok konuda kafa yormuştum askerliğim boyunca. Kısa sürede okumama karşın etkisi uzun sürecek kitaplardan birisi Sürüne Sürüne Erkek Olmak.
Kitabın yazarı Pınar Selek ve kitapta yer alan söyleşileri gerçekleştirenlerden Hüseyin Deniz, bu hafta perşembe günü (22 Ocak 2009) Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Ankara Şubesi Kadın Komisyonu'nun davetlisi olarak EMO Merkez'inin toplantısı salonunda olacaklarmış. Üyelerinin büyük bölümü erkek olan bir meslek odası için ilginç bir buluşma olacağını düşünüyorum. Söyleşi saat 18.45'te. EMO Merkez adresi:

IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA.

1 yorum:

Yorumlarınız denetimimden geçtikten sonra yayınlanacak. Beğenmediklerinizi hakaret içermeyen şekilde ifade edin lütfen.