Çarşamba, Mart 17, 2010

Birleşik Krallık'ta e-Devlet uygulama örneği: INtouch Kirklees uygulaması

Birleşik Krallık'ta (United Kingdom : UK) etkileşimli sayısal televizyonun e-Devlet uygulamalarında kullanımına ilişkin en başarılı örneklerden birisi olan INtouch Kirklees projesiyle ilgili hazırladığım bir metni blog sayfama da koyayım istedim. Ola ki birilerinin işine yarar.
Kirklees, İngiltere’nin kuzeyinde yeralan 400.000 civarında nüfusa sahip bir yerleşim alanıdır. 2002 yılında başlatılan projenin amacı sayısal televizyon (Digital Television : DTV) üzerinden sunulacak etkileşimli televizyon hizmetleri ile kamu hizmetlerinin sunumunda alternatif bir kanal yaratabilmektir. Sayısal kablo ile sağlanan DTV sunulan 501 hane ile pilot olarak Temmuz 2002’de başlatılan projeye ait değerlendirme raporu, projenin pilot bölümünün tamamlandığı Ağustos 2003 tarihine aittir. INtouch ile vatandaşlara sunulan hizmetler konut, asayiş, ulaşım, iş bulma gibi genel konulara ait formlar, bilgilerin yanı sıra politikacılara sorular, günün oylaması, kütüphanedeki kitapların sorgulanması gibi uygulamalardan oluşmaktadır. Özellikle bilgisayar kullanımına uzak olan vatandaşların kamusal hizmetlere daha kolaylıkla ulaşabilmelerini sağlamayı amaçlayan INtouch Kirklees uygulamasının başarısı, daha sonra gelen uygulamalara önemli bir yol açmıştır. 
Projenin değerlendirme raporunda yer alan aşağıdaki bölümün oldukça önemli olduğu düşünülmektedir:
“INtouch’un önemi, projenin hedefindeki dezavantajlı hanelerin, sunulan servis ile birlikte teknolojiye olumlu yanıt vermeleri, kamu hizmetlerine erişimdeki kolaylıklardır. Proje sayesinde bu kesim, Kirklees’te sunulan kamu hizmetlerinden daha fazla haberdar olmuş ve onlardan daha fazla yararlanmıştır. Ayrıca teknoloji kullanmadaki becerilerinde artış gözlenmiştir.”
Intouch Kirklees projesinin başarıyla sonuçlanması benzer yerel hizmetlerin sunulmasında öncü rol oynamıştır. Bu hizmetlerin koordine ile yürütülmesi için merkezi hükümet DigiTV adlı bir proje başlatmıştır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız denetimimden geçtikten sonra yayınlanacak. Beğenmediklerinizi hakaret içermeyen şekilde ifade edin lütfen.