Ana içeriğe atla

Sayısal karasal yayın başlarken kafalardaki sorular

Malum 3 Mart 2011 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren yeni RTÜK yasasına göre önümüzdeki yıl 3 Mart tarihine kadar sayısal karasal yayın için frekans planları hazırlanmış olacak ve tahsis ihalesi yapılmış olacak. Yani şunun şurasında bir yıldan az zaman kaldı. Düzenli DTT (sayısal karasal televizyon) yayını için.
Geniş halk kesimleri için (bu deyimi çok seviyorum :) sayısal karasal yayın hiç bir şey ifade etmiyordur eminim. Şöyle söyleyeyim. Evimizde, uydu yayınları yaygınlaşmamışken çatıların üzerinde bulunan, zaman zaman evin erkeğinin çatıya çıkıp, aşağıya bağırarak ayarlamaya çalıştığı antenler yardımıyla izlediğimiz televizyon yayını analog karasal yayındır. Şimdi bu yayını en yaygın kullananlar taksiciler sanırım. İşte bu analog yayınlar 4 yıl sonunda tamamen yerini sayısal yayına bırakacak. Bu noktada kafalara takılan bir soru var. Piyasada LCD/LED televizyonların büyük bölümünde sayısal karasal yayınları almaya uygun alıcı üniteleri var. DVB-T Tuner olarak adlandırılan bu almaçlar (yaşasın Türkçe terimler) sayısal karasal yayın almaya uygundur ancak yayın DVB-T standartında yapılırsa :) Peki ülkemizde hangi standart kullanılacak dersiniz? Henüz resmi açıklama yapılmamış olsa bile sektörde çalışan ve gelişmeleri yakından takip eden birisi olarak sizi temin ederim ki yayın DVB-T olmayacak :) DVB-T2 adlı yeni standart kullanılacak büyük olasılıkla.
Peki geniş halk kesimleri bu durumda ne yapmalı? Birincisi satıcıların "abilerim ablalarım bu televizyon sayısal karasal yayını alır" sözüne aldanmayın. Hangi standartı desteklediğini sorun. DVB-T2'yi destekleyen televizyonlar üretiliyor. Yakında Türkiye piyasasına da girecektir. Çok acil değilse, insanın televizyona hem de acil olarak neden ihtiyacı olur sorusunu havada asılı bırakarak, televizyon satın almanızı erteleyin.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

bir kez daha, nedir bu sayısal karasal televizyon?

Blog sayfamda DTT etiketiyle yayınlanmış 100'e yakın içerik bulunsa da, geçenlerde buluştuğumuz lise arkadaşlarımın sorusu üzerine, bir kez daha yazmaya karar verdim. Bilenler, okumadan geçebilir. Bilmeyenler ve sektörün uzağındaki kişiler düşünülerek hazırlanmış bir yazıdır.  Soru - yanıt şeklinde kurgulanmış yazılarımın daha çok okunduğu gözlemi üzerine, buyurun sık sorulan sorularla Sayısal Karasal Televizyon: Şimdi tam olarak neden bahsediyoruz? Çanak ile izlediğimiz televizyon mu?

IPTV World Forum Eastern Europe bu yıl İstanbul'da.

Konu ile ilgililerin merakla beklediği etkinlik ilk kez ülkemizde gerçekleştirilecek. Mövenpick Hotel, İstanbul'da 12-13 Ekim (yani haftaya salı-çarşamba) günlerinde toplam 9 oturumda önemli konuşmacıların yer alacağı IPTV World Forum Eastern Europe ile ilgili ayrıntıları web sayfasında bulabilirsiniz. Etkinliğe katılım ücretli. Ücretler epey yüksek. 5 Ekim'den önce kayıt yaptırmışsanız, ki bu iletiyi yazdığım tarih düşünülünce artık çok geç :), 1499 € ödemeniz gerekiyor. Bugün kayıt yaptırırsanız ise 1799 € ödeyeceksiniz. Ancak Free Operator Pass adlı bir seçeneğiniz daha var. Free Attendance For Service Providers olarak ayrıntılandırılan bu seçeneğin tam olarak kimleri kapsadığını çözemedim. Eğer IPTV hizmet sağlayıcılar kastediliyorsa Türk Telekom, TTNet, Superonline gibi şirket çalışanları kapsanmış oluyor. İşin doğrusu kendimi de o kategoriye sokup kayıt yaptırdım :) Ancak kaydımın geçerli sayılıp sayılmadığı belli değil henüz. Neyse, fırsat bulursanız önemli bir etkinlik

IPTV World Forum ardından, gözlemler

Etkinliğin teknik değerlendirmesini önümüzdeki haftaya bıraktım gerçi. Ancak, haftaya kadar bekleyemeyenler için kısa kısa gözlemlerimi aktarayım. Ayrıntılı değerlendirmeler gelecek merak etmeyin... Türk Telekom, yaklaşık 5 yıl önce başladığı IPTV projesinde sona gelmiş. TTNet şirketi üzerinden IPTivibu (TTNet CEO'sunun sunumunda, ki konferansın tümü simultane tercüme falan yapılmadan sadece İngilizce'ydi, bu ismin İngilizce'de that is IPTV anlamına geldiğini söyleyince fark ettim IP tivi işte bu anlamında bir kısaltma olduğunu :) adlı hizmeti sunmaya 2 hafta önce başadıklarını duyurdular. Konferansta soft launch (yumuşak duyuru ?) olarak yapılan duyuru ile hizmetin başlatıldığı söylense bile henüz web sayfasında bu konuyla ilgili bilgilere ulaşılamıyor.  IPTivibu hizmeti için en az 8 MBit/saniye hızında TTNet internet aboneliği gerekiyormuş. Şimdilik 101 kanal, ki bunların içerisinde HD olanları da olacakmış. Etkileşimli hizmetler, flick uygulaması falan da sunula