Salı, Mart 22, 2011

Sayısal karasal yayın başlarken kafalardaki sorular

Malum 3 Mart 2011 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren yeni RTÜK yasasına göre önümüzdeki yıl 3 Mart tarihine kadar sayısal karasal yayın için frekans planları hazırlanmış olacak ve tahsis ihalesi yapılmış olacak. Yani şunun şurasında bir yıldan az zaman kaldı. Düzenli DTT (sayısal karasal televizyon) yayını için.
Geniş halk kesimleri için (bu deyimi çok seviyorum :) sayısal karasal yayın hiç bir şey ifade etmiyordur eminim. Şöyle söyleyeyim. Evimizde, uydu yayınları yaygınlaşmamışken çatıların üzerinde bulunan, zaman zaman evin erkeğinin çatıya çıkıp, aşağıya bağırarak ayarlamaya çalıştığı antenler yardımıyla izlediğimiz televizyon yayını analog karasal yayındır. Şimdi bu yayını en yaygın kullananlar taksiciler sanırım. İşte bu analog yayınlar 4 yıl sonunda tamamen yerini sayısal yayına bırakacak. Bu noktada kafalara takılan bir soru var. Piyasada LCD/LED televizyonların büyük bölümünde sayısal karasal yayınları almaya uygun alıcı üniteleri var. DVB-T Tuner olarak adlandırılan bu almaçlar (yaşasın Türkçe terimler) sayısal karasal yayın almaya uygundur ancak yayın DVB-T standartında yapılırsa :) Peki ülkemizde hangi standart kullanılacak dersiniz? Henüz resmi açıklama yapılmamış olsa bile sektörde çalışan ve gelişmeleri yakından takip eden birisi olarak sizi temin ederim ki yayın DVB-T olmayacak :) DVB-T2 adlı yeni standart kullanılacak büyük olasılıkla.
Peki geniş halk kesimleri bu durumda ne yapmalı? Birincisi satıcıların "abilerim ablalarım bu televizyon sayısal karasal yayını alır" sözüne aldanmayın. Hangi standartı desteklediğini sorun. DVB-T2'yi destekleyen televizyonlar üretiliyor. Yakında Türkiye piyasasına da girecektir. Çok acil değilse, insanın televizyona hem de acil olarak neden ihtiyacı olur sorusunu havada asılı bırakarak, televizyon satın almanızı erteleyin.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız denetimimden geçtikten sonra yayınlanacak. Beğenmediklerinizi hakaret içermeyen şekilde ifade edin lütfen.