Ana içeriğe atla

Depresyon, Hüzünden Melankoliye / Levent Mete

İzmir'de çalışan bir psikiyatrist Levent Mete. Kitabın yayınlandığı yıllarda doçent olarak görev yapıyormuş hastanede. İlk baskısı 1999 yılında yapılmış Depresyon adlı eserin. Benim okuduğum 2000 yılında yapılan ikinci baskısıydı. İki baskının toplam adeti 1500. Bugünlerde ilk baskıda 50.000 sayısıyla kıyaslayınca şaşırdım. 128 sayfalık kitap İletişim yayınları tarafından çıkartılmış.
Birbirinden farklı karakterdeki insanların öyküleri ile başlıyor kitap. Ortak yanları, hayatlarının bir döneminde doktora başvurmalarını gerektirecek kadar yoğun yaşadıkları depresyon. Kitabı okumadan önce de depresyonun yaygın karşılaşılan bir hastalık olduğunu biliyordum. Ancak kitaptan öğrendiğime göre kadınlarda, erkeklere kıyasla iki kat daha sık görülüyormuş. Ayrıca ilginç bir bilgi daha: bekar erkeklerde ve evli kadınlarda görülme sıklığı fazlaymış (s.82) İkinci bölümde depresyonun sebepleri üzerinde durulmuş. Tedavi seçenekleri son bölümü oluşturuyor.
Bu kadar sık rastlanan bir hastalık konusunda ilk etapta bilinmesi gerekenleri, tıp terimlerine boğmadan, öykü ve örneklerle destekleyerek anlatan başarılı bir çalışma.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

bir kez daha, nedir bu sayısal karasal televizyon?

Blog sayfamda DTT etiketiyle yayınlanmış 100'e yakın içerik bulunsa da, geçenlerde buluştuğumuz lise arkadaşlarımın sorusu üzerine, bir kez daha yazmaya karar verdim. Bilenler, okumadan geçebilir. Bilmeyenler ve sektörün uzağındaki kişiler düşünülerek hazırlanmış bir yazıdır.  Soru - yanıt şeklinde kurgulanmış yazılarımın daha çok okunduğu gözlemi üzerine, buyurun sık sorulan sorularla Sayısal Karasal Televizyon: Şimdi tam olarak neden bahsediyoruz? Çanak ile izlediğimiz televizyon mu?

IPTV World Forum Eastern Europe bu yıl İstanbul'da.

Konu ile ilgililerin merakla beklediği etkinlik ilk kez ülkemizde gerçekleştirilecek. Mövenpick Hotel, İstanbul'da 12-13 Ekim (yani haftaya salı-çarşamba) günlerinde toplam 9 oturumda önemli konuşmacıların yer alacağı IPTV World Forum Eastern Europe ile ilgili ayrıntıları web sayfasında bulabilirsiniz. Etkinliğe katılım ücretli. Ücretler epey yüksek. 5 Ekim'den önce kayıt yaptırmışsanız, ki bu iletiyi yazdığım tarih düşünülünce artık çok geç :), 1499 € ödemeniz gerekiyor. Bugün kayıt yaptırırsanız ise 1799 € ödeyeceksiniz. Ancak Free Operator Pass adlı bir seçeneğiniz daha var. Free Attendance For Service Providers olarak ayrıntılandırılan bu seçeneğin tam olarak kimleri kapsadığını çözemedim. Eğer IPTV hizmet sağlayıcılar kastediliyorsa Türk Telekom, TTNet, Superonline gibi şirket çalışanları kapsanmış oluyor. İşin doğrusu kendimi de o kategoriye sokup kayıt yaptırdım :) Ancak kaydımın geçerli sayılıp sayılmadığı belli değil henüz. Neyse, fırsat bulursanız önemli bir etkinlik

IPTV World Forum ardından, gözlemler

Etkinliğin teknik değerlendirmesini önümüzdeki haftaya bıraktım gerçi. Ancak, haftaya kadar bekleyemeyenler için kısa kısa gözlemlerimi aktarayım. Ayrıntılı değerlendirmeler gelecek merak etmeyin... Türk Telekom, yaklaşık 5 yıl önce başladığı IPTV projesinde sona gelmiş. TTNet şirketi üzerinden IPTivibu (TTNet CEO'sunun sunumunda, ki konferansın tümü simultane tercüme falan yapılmadan sadece İngilizce'ydi, bu ismin İngilizce'de that is IPTV anlamına geldiğini söyleyince fark ettim IP tivi işte bu anlamında bir kısaltma olduğunu :) adlı hizmeti sunmaya 2 hafta önce başadıklarını duyurdular. Konferansta soft launch (yumuşak duyuru ?) olarak yapılan duyuru ile hizmetin başlatıldığı söylense bile henüz web sayfasında bu konuyla ilgili bilgilere ulaşılamıyor.  IPTivibu hizmeti için en az 8 MBit/saniye hızında TTNet internet aboneliği gerekiyormuş. Şimdilik 101 kanal, ki bunların içerisinde HD olanları da olacakmış. Etkileşimli hizmetler, flick uygulaması falan da sunula