Kızlar ve Babaları, Editörler Gökhan Yavuz Demir ve Alper Kanca

Paradigma Yayıncılık, Oğullar ve Babaları adlı bir kitap çıkartmış Haziran 2010'da. Editörlerin önsözünden öğrendiğime göre kitap yayınlandıktan sonra kadın okuyucular, bence haklı olarak, "kızlar babalarını daha iyi anlatır, neden kızlara da babalarını yazdırmıyorsunuz" eleştirilerini iletmişler. Haziran 2011'de yayınlanan Kızlar ve Babaları'nı, okumam gerektiğine karar vermiştim. Okurken iki(z) kızım birgün beni anlatmaya kalksalar neler yazarlar diye düşündüm. 
Farklı yaşlarda, farklı eğitimlerde, farklı hayat görüşlerinde ve hatta farklı etnik köklerden 56 kadının babalarıyla ilgili yazdığı farklı uzunluklarda toplam 445 sayfa öyle kısa zamanda okunmuyor. Her yazı ayrı bir hayatı anlatıyor. Her hayat, okuyanı farklı yerlere götürüyor. Eski bakanlardan Meral Akşener ve besteci Anjelika Akbar'ın da aralarında olduğu 56 kadının kimilerini yazılarından (Nazlı Eray, Feyza Hepçilingirler, Sevin Okyay, Işıl Özgentürk, Nevval Sevindi) kimilerini televizyon programlarından (Bilge Egemen, Sevim Gözay) tanıyordum. Yazıların başında yazarlarla ilgili kısa bilgilere de yer verilmiş. 
Kitapta farklı siyasi görüşlerde babalar anlatılıyor. Dönemin MHP İstanbul İl Başkanı iken silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden Recep Haşatlı'yı kızı Fatma Güner Haşatlı'nın yazısının bir kaç sayfa ilerisinde dönemin DİSK Genel Başkanı iken silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden Kemal Türkler'i kızı Nilgün Türkler Soydan'ın yazısı yer alıyor. 

Yorumlar