Pazar, Kasım 03, 2013

DVB-T2 deneyimleri İstanbul'da paylaşılacak

Sayısal karasal televizyon yayınları ile ilgili yazılacak, tartışılacak o kadar çok şey var ki. Ancak, bunları kendim söyleyip kendim okumak yerine bir çalıştayda tartışmak çok daha yararlı olacak. Blogumu takip edenler hatırlayacaktır. Bir ay kadar önce T2 sürecini tartışmak için bir çalıştayın toplanması çağrısında bulunmuştum. Çağrıma ülkemiz dışından bir yanıt geldi sonunda: DigiTAG 14 - 15 Kasım 2013'de İstanbul'da DVB-T2 çalıştayı düzenliyor. 
Elbette DigiTAG benim çağrıma yanıt vermiş değil. O işin şakası. Çalıştay (workshop) iki günlük yüklü bir programa sahip. Giriş ücretli. DigiTAG üyesi olmayan kuruluşlardan katılanlar için, ki ülkemizde DigiTAG üyesi bir kuruluş yok, 25 Ekim sonrası kayıtlarda, ki 25 Ekim'i geçtik, 250 €. Ücret, benzer etkinliklerle kıyaslandığında oldukça hesaplı. Ancak, bireysel olarak konuyu takip eden bir mühendis için az para değil. Hele avronun son dönemdeki yükselişinden sonra. Etkinliği yerinde takip etme olanağı bulan şanslılardanım. 
İki günlük bu önemli etkinliğin zamanlaması da anlamlı. Şöyle ki RTÜK'ün web sayfasında halen yer alan tarihlere baktığımızda bugünlerde Ankara'da sayısal karasal televizyon yayınlarının başlamış olması gerekiyor. 1 Kasım 2013'ü geçtiğimize göre Ankara'da T2 yayını izleyebiliyor olmalıydık. İşin doğrusu, uygun alıcıya sahipseniz, gerçekten T2 yayınını Ankara'da izleyebilirsiniz. Küçük bir ayrıntı var sadece. Yayın, testten ibaret ve toplam 7 televizyon kanalı var. Oysa 11 HD, 22 SD olmak üzere 33 ulusal, 4 bölgesel, 7 yerel ve 10 TRT olmak üzere 54 televizyon kanalı izleyeceğimizi bekliyorduk. 
Sürece dair söylenecek çok şey var. Ancak bunları blog üzerinden tartışmanın fayda sağlamayacağını düşünerek fikirlerimi çalıştaya saklıyorum. 
Katılma olanağı bulanlarla orada görüşmek dileğiyle...

6 yorum:

 1. Açıklama için teşekkürler, yeni dönem DVB-T2 karasal dijital tv yayınları konusunu yakından takip eden birisi olarak, sormak istiyorum istanbul da DVB-T2 test yayınları ne zaman başlar ? bu konuda şu anki süreç nasıl ilerlemektedir ? Rtük'ün takvimine göre istanbul için 8 Aralık test yayınları başlayacakmış! Peki Anten A.ş nin çalışmaları ne aşamada ? istanbul-çekmeköy - Derya

  YanıtlaSil
 2. Kıymetli okuyucum. Değerli yorumunuzda İstanbul'da 8 Aralık'ta test yayınları demişsiniz. Aslında RTÜK'ün açıkladığı takvim, düzenli DVB-T2 yayınları için açıklanmış takvimdi. Şu kadarını söylemek kehanete girmez; 8 Aralık'ta İstanbul'da yayın başlamayacak...
  Süreç kelimenin tam anlamıyla tıkanmış durumda. Ulusal ihalenin yürütmesinin durdurulmasının ardından şebekeyi kuracak şirket oluşturulamıyor. Bu yüzden de bölgesel ve yerel yayıncılar işlemlere başlayamıyor.
  Etkinlik sonrası güncel bilgileri paylaşacağım...

  YanıtlaSil
 3. Anlıyorum bilgi için teşekkürler, istanbul da ve diğer illerde bir an önce test yayınlarının başlamasını ben ve çevrem sabırsızlıkla bekliyoruz,yarın ki etkinliğin tıkanan sürece bir faydası olacakmı ? onuda ayrıca merak etmekteyiz!
  Konu hakkında değerli yorum ve paylaşımlarınızı rica ederiz.

  YanıtlaSil
 4. Kıymetli okuyucum,
  Umarım bu tıkanıklığı aşma yolunda bir etkisi olur. İşin doğrusu konunun tüm tarafları (ANTEN A.Ş., RTÜK, RATEM, TRT ve özel yayıncılar) bir arada olacaklar. Bu buluşma, tüm tarafları bir araya toplaması bakımından özel öneme haiz.
  Ben de Ankara'da düzenli yayınların bir an önce başlamasını bekliyorum. Bu sayede bütçemde bir kalemden (kablo TV aboneliği) kurtulmış olacağım :)
  Etkinlik sonrası, muhtemelen pazartesi günü, geniş bir değerlendirme yazısını blogumda paylaşmaya çalışacağım...

  YanıtlaSil
 5. Etkinlik sonrası değerlendirmenizi bekliyoruz. Etkinlikte neler yaşandı hakkında paylaşımlarınızı sabırsızlıkla bekliyoruz.

  YanıtlaSil
 6. Etkinlik sonrası gözlemlerimi digitag etiketi ile yayınlamaya başladım. Değerlendirme yazılarıma toplu olarak bu bağlantı altında ulaşabilirsiniz:
  http://sadeceozgur.blogspot.com/search/label/digitag

  YanıtlaSil

Yorumlarınız denetimimden geçtikten sonra yayınlanacak. Beğenmediklerinizi hakaret içermeyen şekilde ifade edin lütfen.