Pazar, Mart 02, 2014

Musee de la Magie, Paris

Farklı özelliklere sahip çok sayıda müze bulunuyor Paris'te. Bunlar arasında, çocuklara daha çok hitabedecek olanlardan birisi Musee de la Magie. Marais bölgesinde, eski bir binanın alt katında, dar koridorlu ve mekanlı bir müze. Aslında iki müze demek daha doğru belki. Girişte sol tarafta otomat müzesi, sağ tarafta ise sihir müzesi var.
Sihir müzesinde, sihirbazlıkta tarih boyunca kullanılan malzemelerin sergisinin yanı sıra 15 - 20 dakikalık bir gösteri de var. İp ve iskambil kartlarıyla yapılan gösteri, başarılı.
Otomat müzesi de etkileyici. Girişteki otomatlar 18. yüzyıldan kalma. Hepsi çalışır durumda. Önlerindeki tuşlara basılınca hünerlerini sergiliyor. Yukarıda konumlandırılmış otomatların önüne basamak konulmuş. Bu sayede çocuklar da rahatlıkla görebiliyor. İç taraftaki otomatlar ise yeni. Ahşap ağırlıklı malzemeler ile yapılmış bu yeni otomatlar, bu zanaatin bir şekilde sürdürüldüğünü ortaya koyuyor.
Otomat nedir diye soracak olursanız, bu bağlantıyı ziyaret etmenizi öneririm. Kısaca tarif etmem gerekirse robotların atası diyebilirim. Bir tuşa basıldığında, önceden tanımlanmış bir dizi hareketi gerçekleştiren düzenekler. Dişlilerden oluşmuş bir mekaniği var. Bu nedenle saat tamircileri ilk otomat ustaları olmuş. Zeki Tez'in Otomatlar Mekanik Oyuncaklar Tarihi adlı kitabı, konunun ayrıntılarını merak edenler için.
Müzede fotograf ve video kaydı yasak. Bu yüzden, yazıda müzenin fotografı yok. Tatil dönemleri dışında çarşamba, cumartesi ve pazar günleri 14-19 saatleri arasında açık olan müzenin adresi şöyle:
11, rue Saint-Paul 75004 - PARİS

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız denetimimden geçtikten sonra yayınlanacak. Beğenmediklerinizi hakaret içermeyen şekilde ifade edin lütfen.