Pazartesi, Mart 02, 2015

3 Mart 2015 analog karasal televizyon yayınlarının sonlandırıldığı gün

Yazının başlığına bakıp, hayret haberlerde hiç bahsetmediler demeyin lütfen. 3 Mart 2015 6112 sayılı yasada analog karasal televizyon yayınlarının sonlandırılacağı ilan edilen tarihti. 2013 yılında düzenlenen multipleks kapasitesi tahsis ihaleleri iptal edilince süreç tıkanmıştı. 6112 sayılı yasanın ilgili maddeleri değiştirilmeden ihalelerin yapılması olanaklı değildi. 2014 yılı sonlarında yasalaşan değişiklikler ile artık RTÜK sayısal karasal televizyon (DTT) yayıncılığında yer almak isteyenlere yönelik ihalelere yeniden başlayabilir. Yapılan değişiklik 6112 sayılı yasada yer alan, DTT sürecinin adımlarının gerçekleşmelerinin takvimini güncellemek yerine tamamen kaldırmış durumda. Yani artık ihalelerin ilanı, analog televizyon yayınlarının sonlandırılacağı tarih gibi bilgiler yasa metninde yok.
Bir başka önemli değişiklik radyo yayınlarında frekansların tahsisi için yapılacak ihale süreciyle ilgili olarak yapıldı. 6112 sayılı yasanın son değişlikten önceki halinde radyo frekansları ihalelerinin analog televizyon yayınlarının sonlandırılmasını izleyen 3 ay içerisinde yapılması gerekiyordu. Yeni düzenlemede iki süreç birbirinden bağımsız hâle getirilmiş. Kamuoyunda pek konuşulmasa bile aslında günlük hayatımızı DTT ihalelerinden daha fazla etkileyecek radyo frekansları ihaleleri. Nedenleri başka bir yazının konusu olsun ama şu kadarını yazayım FM bandında 100den fazla radyo istasyonun yayında olduğu İstanbul'da ihale sonrası tüm yayıncıları mutlu edecek bir çözümün olmadığı aşikâr. Dediğim gibi radyoyu ayrı bir yazıda ele alacağım. Şunu da belirtip konuyu kapatayım. Radyo yayınları için frekans tahsis ihalelerinin analog dünya için mi yoksa sayısal dünya için mi yapılacağı yasa metninde yer almıyor.

4 yorum:

 1. Önemli bir yazı. DTT için çok geç kaldık...

  YanıtlaSil
 2. Gerçekten çok geç kaldık. Her geçen gün daha fazla gecikiyoruz. Artık insanlar DTTye ne gerek var ki diyorlar.

  YanıtlaSil
 3. Tarih Eylül 2015 Ama hala DVB-T2 İle ülkemiz tanışamadı, şu aşamada artık hayal bile değil gibime geliyor.
  Geçenlerde bi internet alışveriş sitesinde karasal hdmi yayın anteni satışı vardı.! Satıcıya mesaj attım bu anten neye göre ve özellikleri hakkında ama geri dönen olmadı.

  YanıtlaSil
 4. Anten için Funke'den şaşmayın. Özellikle 700 Mhz üzerini filtreleyen modeller süper. T2 kurulur mu sorusuna net yanıtı wrc2015 sonrası verebilecegiz. Eğer EBU ve diğer büyük abiler UHFin kalanını savunmayı başarırsa biz kurarız. Yok iş corxistance of mobile diye çıkarsa o zaman LTE broadcasti yapan ilk ülke oluruz. Ben ikinciden ziyade ilkine daha çok ihtimal veriyorum.
  Teknik olarak yapılabilir olması yapılacağını göstermiyor. DAB+ şebeken de olacak, T2de olacak, LTE de olacak. Hepsine ayrı ayrı para yatıracaksın. Retailde her biri ayrı alıcılarla pazarlanacak. O kadar adam ekmek yiyor 😊

  YanıtlaSil

Yorumlarınız denetimimden geçtikten sonra yayınlanacak. Beğenmediklerinizi hakaret içermeyen şekilde ifade edin lütfen.