Beyaz Geceler / Fyodor Mihayloviç Dostoyevski

İş Bankası Kültür Yayınları, Hasan Âli Yücel Klasikleri ismiyle çıkarttığı diziyi herkese önermekle başlamak istedim bu tanıtım notuna. Cumhuriyetin ilk döneminin, aydınlanma amaçlı yaptığı adımlardan birisidir sanırım bu çeviriler. İş Bankası, kitapları yeni çeviriler ile sunuyor okuyucularına. Beyaz Geceler adlı kitabın çevirisi Barış Zeren'e ait. 
Beyaz Geceler adlı kitap diye yazdım, çünkü Mart 2018 tarihli 9. baskısını okuduğum kitap, sadece Beyaz Geceler novellasını değil, Başkasının Karısı, Noel Ağacı ve Nikâh, Haysiyetli Hırsız ve Yufka Yürekli adlı öyküleri de içeriyor. 
Beyaz Geceler, dört gece ve bir sabahlık sürede geçen, kısa ve çarpıcı bir novella. Uzun öykü ile kısa roman arası yapıtlar için kullanılıyor bu "novella" tabiri. St. Petersburg'a gitmeyi düşünenlerin, öncesinde Beyaz Geceler'i okuması şart. Kitapta yer alan Yufka Yürekli adlı öykü Çehov'un Memurun Ölümü adlı kısa öyküsünü anımsattı. Hangisi önce yazılmış bilemedim, pek önemi de yok aslında. 
Dostoyevski eserlerini okumak isteyenlere Öteki ile başlamalarını önermiştim. Beyaz Geceler'i okuyunca, sıralamada hata yaptığımı fark ettim, bir kez daha. Beyaz Geceler, başlamak için doğru kitap...

Yorumlar

 1. Merhabalar,

  Dünyanın en büyük yazarlarından kabul edilen Rus Yazar Fyodor Mihayloviç Dostoyevski’nin 1866’da yayımlanan ve güncelliğini hiç yitirmeyen ölümsüz eseri Suç ve Ceza adlı romanından hafızama kazınan 20 alıntıyı okumanız için sizinle de paylaşmak istedim: http://www.ebrubektasoglu.com/yazi/dostoyevskinin-suc-ve-ceza-romanindan-hafizama-kazinan-20-alinti/

  ‘’Sonra öğrendim bunun asla olmayacağını, insanların değişmeyeceğini ve onları kimsenin değiştiremeyeceğini ve bunun çabalamaya değmediğini. Evet, böyledir.’’ En çok da bu cümle hafızamda yer edinmişti. İnsanları olduğu gibi kabul etmemiz ve değiştiremeyeceğimiz şeyler için kendimizi üzmememiz gerekir.

  Umuyorum keyifle okursunuz,
  sağlıkla kalın.

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Yorumlarınız denetimimden geçtikten sonra yayınlanacak. Beğenmediklerinizi hakaret içermeyen şekilde ifade edin lütfen.