DAB, makûs talihini değiştirebilecek mi?

DAB için sis dağılıyor mu?
Sayısal karasal radyo yayınları Avrupa'da DAB/DAB+ ve Rusya'nın son kararı ile birlikte DRM+ teknolojileri kullanılabiliyor. Rusya, Avrupa Birliği (AB) üyesi olmadığı için AB Parlamentosu'nun aldığı ve bu yazıyı yazmama neden olan kararını değerlendirirken, sayısal karasal radyo denilen yerleri DAB/DAB+ olarak okumak doğru olacaktır. 
AB Parlamentosu "Directive" olarak yayınladığı metinde, ki bu "directive" (bence en uygun tercümesi yönetmelik, bundan sonra yönetmelik diyeceğim) 558 sayfalık bir metin, geçen bir paragraf DAB/DAB+ piyasasını hareketlendirdi. Paragrafın İngilizce aslı şöyle:
3. INTEROPERABILITY FOR CAR RADIO RECEIVERS Any car radio receiver integrated in a new vehicle of category M which is made available on the market for sale or rent in the Union from … [two years after the date of entry into force of this Directive] shall comprise a receiver capable of receiving and reproducing at least radio services provided via digital terrestrial radio broadcasting. Receivers which are in accordance with harmonised standards the references of which have been published in the Official Journal of the European Union or with parts thereof shall be considered to comply with that requirement covered by those standards or parts thereof.
Kelime kelime tercüme yerine, metinde ne deniliyor ona bakarsak, 
Bu düzenleme tarihinden itibaren 2 sene içerisinde, M sınıfı yeni araçlarda, sayısal karasal radyo yayınları ile gönderilen, en azından radyo yayınlarını alabilen alıcılar bulunacak. 
Çeviri ve vurgulama bana ait. Peki vurgulara geçelim, 2 sene ne zaman başlıyor? 20 Aralık 2018 tarihinde yönetmeliğin yürürlüğe girmesi ile saat işlemeye başladı. Yani 20 Aralık 2020 tarihine kadar üye ülkeler kendi yasal süreçlerini bu yönetmeliğe uyumlu hale getirecekler.
M sınıfı araç ne demek? En az 4 tekerlekli ve yolcu taşımak için kullanılan araçlar Category M olarak sınıflandırılıyor. M1, M2 ve M3 olarak alt kategorileri de var
Son olarak en azından radyo yayınları neden denilmiş? Sayısal karasal radyo yayınları ile klasik radyo yayıncılığına ek olarak görsel içerik ve bilgi hizmetleri de sunulabiliniyor. Elbette bu içeriklere erişebilmek, ancak uygun alıcınız varsa olanaklı. AB, bu vurguyu yaparak, giriş seviyesindeki DAB/DAB+ alıcısının yeterli olacağını söylemiş. Bu arada bir bilgiyi de ekleyeyim; DAB ve DAB+ yayınları benzer teknolojileri / kodlamaları kullansalar bile ses sıkıştırmaları farklıdır. DAB alıcıları, sonradan değiştirilmediği sürece DAB+ yayınlarını alamaz. Birleşik Krallık'ta (United Kingdom:UK) hem DAB hem de DAB+ ile kurulmuş iki sayısal karasal radyo yayın şebekesi bulunmaktadır.
Sayısal radyo yayıncılığı konusunda blogda yer alan diğer yazılara ulaşmak isterseniz buraya tıklamanız yeterli olacaktır.
Son olarak ilginç bir noktayı vurgulayıp yazıyı bitireyim. Yönetmenine "sayısal karasal radyo" denilmiş. Teknolojinin ne olduğu belirtilmemiş. LTE üzerinden radyo hizmeti sunulursa, ki 5G'nin standartları henüz tamamlanmadı, bu durumda "connected Car" olan yeni nesil araçlar yönetmeliğe uygun olacaktır. Bu noktayı eklemeyi hatırlatan kıymetli meslektaşıma teşekkürler...

Yorumlar