Pazar, Ocak 13, 2019

Netflix değiştirir demiştim, değiştiriyor

Bundan üç sene kadar önceydi. Netflix, aralarından Türkiye'nin de olduğu, yüz kadar ülkede hizmetini sunmaya başlamıştı. O günlerde yazdığım yazıdan bir alıntı:
Gelelim sadede. Netflix, dönüştürür. Girdiği pazarlara etkileri büyük oldu. Artık bağlantı paylaşmayacağım ancak google'a netflix tv market change yazdığınızda karşınıza çıkacak yazılara da bakmanızı rica edeceğim. 
Bendeniz de sektörde 20 yıla yaklaşan deneyimlerimin ışığında iki kelime ile durumu özetlersem: Netflix, değiştirecektir. 
 Adil kullanım kotası varken bile 3 MB'e inen hızlarda sorunsuz çalışan teknolojisi, eş anlı olarak 2 farklı cihazdan HD kalitesinde içeriklere ulaşıma izin veren abonelik sistemi ve son derece kaliteli yapımları barındıran zengin kütüphanesi ile adından her geçen gün daha fazla söz ettiriyor NETFLIX. Yakın zamanda ilk yerli yapımı Muhafız: Hakan ile tüm dünyada İstanbul tanıtımını beğenilere sundu. İlk iki sezonu çekilmiş olan Muhafız'ın 3 ve 4. sezonları için de anlaşma sağlanmış. Kütüphanesindeki bir çok yapım, Türkçe dublajlı ve/veya Türkçe altyazılı. 
Netflix'in sektörü nasıl dönüştüreceğine dair öngörülerim gene 3 sene öncesinden:
En büyük fırsat ise yerli içerik üretici şirketler, ajanslara doğuyor. Ürettikleri kaliteli daha doğrusu ilgi çekici içerikleri dünya ölçeğinde pazarlama olanağına kavuşacaklar gibi görünüyor. Sektör emekçileri için de belki, daha insanca bir düzen kurulabilir. Daha makul sürelerdeki dizilerde daha makul saatler çalışabilirler. 
Muhafız dizisi oyuncuları ile yapılan söyleşileri okuduğunuzda, çalışma koşullarından dizi süresinin kısalığına bir çok olumlu yöne vurgu yapılıyor. Netflix ile ilgili okuduğum son haber ise sinema salonu işletmecileri ile yapımcılar arasındaki anlaşmazlıkta Netflix'in devreye girdiği yönünde. Bu günlerde vizyondaki ROMA filminin Netflix platformunda yayında olduğu düşünülünce Türk yapımcılar için yeni kapılar açılabileceği anlaşılıyor.
Kısacası bir kez daha yazmış olayım: Netflix Değiştirir...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız denetimimden geçtikten sonra yayınlanacak. Beğenmediklerinizi hakaret içermeyen şekilde ifade edin lütfen.