Gazel / Nihal Yeğinobalı

Gazel, Nihal Yeğinobalı'dan okuduğum ikinci roman. Belki Defne adlı romanı ile ilgili yazdığım notlara göz atmak isterseniz
buraya tıklayabilirsiniz. 

1940'lı yılların İstanbul'unda, boğazın Anadolu yakasındaki hayali Mirgânköy koyundaki  geçiyor hikâye. Romanda o kadar inandırıcı tarif edilmiş ki  Çengelköy ile Kandilli arasında böyle bir yer var mı diye harita uygulamasına baktım, yokmuş :)

"Bakireyim de ondan" cümlesi ile başlıyor roman. Adalet Ağaoğlu'nun Bir Düğün Gecesi romanındaki "İntihar etmeyeceksek içelim bari!" cümlesi gibi vurucu bir başlangıç. İlk cümlenin ardından, cümlenin kurucusu ve romanın baş kahramanı diyebileceğimiz Serap'ı ve hemen ardından ablası Zerrin'i tanıyoruz. Bu kısa tanıtım yazısında okuma keyfinizi bozacak bilgiler vermeyeceğim elbette. 

Can yayınlarından Nisan 2007 yılında yapılmış, 208 sayfalık ilk baskısını okudum. 

Çarpıcı bir final içeren, dönemin İstanbul'undan bir kesit sunan, iyi kurgulanmış bir roman. Okuyucusunu yormayan bir metin. 

Yorumlar

 1. Teşekkür ederim okuma listeme aldım. Uzun süredir blogunuzu takip ediyorum benimde size bir önerim olacak. Ferit Edgü'nün Hakkari'de bir mevsim romanını okumadıysanız okumanızı öneriyorum.

  Küçük bir alıntı:
  "Mutluluk sorunların bittiği yerde başlıyor olmalı" (syf:109)

  YanıtlaSil
 2. Yorumunuz ve öneriniz için teşekkürler. Ferit Edgü, henüz okumadığım ama okumak istediğim yazarlar arasında. İlk fırsatta okumaya çalışacağım.
  Sağlıklı günler dilerim.

  YanıtlaSil
 3. Yeni bir yazar daha tanımış oldum yazınızla. Kısa ve öz yorum. Emeğinize sağlık.

  YanıtlaSil
 4. Vakit ayırıp yorum yazdığınız için teşekkürler. Keyifli okumalar dilerim.

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Yorumlarınız denetimimden geçtikten sonra yayınlanacak. Beğenmediklerinizi hakaret içermeyen şekilde ifade edin lütfen.