Sahte Sultan / Mahfi Eğilmez

Fotograf Kaz Dağları'ndan
Asıl mesleği dışında işlerle ilgilenen kişilere hayranım. Mahfi Hocam bu tür kişilerden. İnferis adlı romanını ilgiyle okumuştum. Bu yazıyı hazırlarken İnferis'e dair bloga bir şey yazmadığımı fark ettim. Bu yazının ardından yapacağım ilk iş İnferis notunu eklemek.  

Sahte Sultan adlı romanının çıktığını görünce hemen alıp okudum. Benim okuduğum 3. baskısıymış, demek ki çok da hemen olmamış :) Sahte Sultan'da İnferis'teki karakterleri görmek mutlu etti. Yarım kalan hikâyenin, Murat ve Rüya karakterleri, devamını okumak özellikle. Yarım kalan aşk hikâyeleri hep üzer beni, nedense. İnferis gibi bu da bir polisiye. İlk romanda çokça çay kahve içilmesi eksisözlük kullanıcılarının takıldığı bir konuydu. Bu kez ise şarap içmelere takılacaklardır. Bence kurgu başarılı, ilk romandaki gibi. Mahfi Hocam'ın bloguna yorum olarak da yazdığım, Ahmet Ümit'in Komiser Nevzat karakterine benzer maceradan maceraya koşacak bir Murat - Rüya ikilisinin doğuşuna şahitlik mi ediyoruz acaba?

Küçük bir eleştirim de var. Bugüne kadar kitap yazma deneyimim olmadı ancak ortalamanın üzerinde okuyan birisi olarak bunu yazma cesareti gösteriyorum: Her iki romanda da editörlerin yapması gereken düzeltmelerin yapılmadığını düşünüyorum. İlk romanda komiser Almanya'daki akrabalarını ziyaret etmek için onların yaşamadığı bir şehre uçuyordu. Bu romanda ise ilk 15-20 sayfada kulak tırmalayan kelime tekrarları içeren cümleler yer almış. Dediğim gibi her iki kusurun da editörler tarafından fark edilip düzeltilmesini beklerdim. 

Serinin sonraki halkasını merakla bekliyorum...


Yorumlar