Ana içeriğe atla

Dünya Kupası 2022 - 7

İnsanın içinde o istek olmayınca, ne kadar çaba harcasa da olmuyor. Futbol ile ilgili yazmaya karar verdiğimde de biliyordum aslında ama her hafta olan maçlar, çevremdeki insanların 90 dakikayı yüzlerce dakika boyunca konuşması... Cazip geldi bana da.  Dünya Kupası - 6 başlıklı yazımda finali Fransa ile Fas oynar diye yazmışım. Hatta bir önceki paragrafta yarı finalde Fransa Fas karşılaşır dedikten sonra...

İLGİ olmayınca bİLGİ de olmuyor. Zaten bİLGİ 5 harfli ve bu 5 harfin dördü İLGİ'den oluşuyor. 

İtiraf ediyorum ki ilgim yok futbola. 

Madem başladım dünya kupası yazmaya, yarı final maçlarına dair tahminlerimi de paylaşayım. 

İstesem de istemesem de işim gereği yakından takip ediyorum turnuvayı. Yarı finale kalan 4 takımın tümünü birden fazla kez izledim. Bu gözlemlerime dayanarak her iki maçın da kıran kırana geçeceğini belirterek başlayayım. Ancak her iki maçın da ilk yarılarında sonuçlanacağını düşünüyorum. Birbiriyle çelişen iki yorum olduğunu düşünmeyin, maçlar ilk yarıda sonuçlanacak derken, kazanacak takımlar maçların ilk yarılarını da önde kapatacak demek istiyorum. 

Gelelim kim kazanır tahminlerime. Fas Fransa maçında favorim, kupayı da kazanacağını düşündüğüm Fransa. Fas, tarihi bir başarı yakaladı, ancak büyü buraya kadarmış diyeceğiz maçın ardından. Sadece pas oyunu ya da bir yıldızın öne çıktığı takımlar karşısında kapanıp, aradan bir gol bulup tur geçebilirsiniz ama Fransa bu sene başka bir futbol oynuyor. 

Arjantin - Hırvatistan maçında ise kazanan elbette Latin Amerika olacaktır. Hırvatlar bir kez daha finalde Fransa'nın rakibi olmak isteyecek elbette. Ancak Arjantin, özellikle Messi, buna izin vermeyecek bence. 

Bir kez daha belirteyim ki bunlar futbol izlemeyi sevmeyi beceremeyen, işi dolayısıyla futbola maruz kalmış birisinin tahminlerinden ibaret... Bu tahminlere bakıp bahis oynamayın derim. 

Bol kitaplı, az ekranlı günler dilerim.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

bir kez daha, nedir bu sayısal karasal televizyon?

Blog sayfamda DTT etiketiyle yayınlanmış 100'e yakın içerik bulunsa da, geçenlerde buluştuğumuz lise arkadaşlarımın sorusu üzerine, bir kez daha yazmaya karar verdim. Bilenler, okumadan geçebilir. Bilmeyenler ve sektörün uzağındaki kişiler düşünülerek hazırlanmış bir yazıdır.  Soru - yanıt şeklinde kurgulanmış yazılarımın daha çok okunduğu gözlemi üzerine, buyurun sık sorulan sorularla Sayısal Karasal Televizyon: Şimdi tam olarak neden bahsediyoruz? Çanak ile izlediğimiz televizyon mu?

IPTV World Forum ardından, gözlemler

Etkinliğin teknik değerlendirmesini önümüzdeki haftaya bıraktım gerçi. Ancak, haftaya kadar bekleyemeyenler için kısa kısa gözlemlerimi aktarayım. Ayrıntılı değerlendirmeler gelecek merak etmeyin... Türk Telekom, yaklaşık 5 yıl önce başladığı IPTV projesinde sona gelmiş. TTNet şirketi üzerinden IPTivibu (TTNet CEO'sunun sunumunda, ki konferansın tümü simultane tercüme falan yapılmadan sadece İngilizce'ydi, bu ismin İngilizce'de that is IPTV anlamına geldiğini söyleyince fark ettim IP tivi işte bu anlamında bir kısaltma olduğunu :) adlı hizmeti sunmaya 2 hafta önce başadıklarını duyurdular. Konferansta soft launch (yumuşak duyuru ?) olarak yapılan duyuru ile hizmetin başlatıldığı söylense bile henüz web sayfasında bu konuyla ilgili bilgilere ulaşılamıyor.  IPTivibu hizmeti için en az 8 MBit/saniye hızında TTNet internet aboneliği gerekiyormuş. Şimdilik 101 kanal, ki bunların içerisinde HD olanları da olacakmış. Etkileşimli hizmetler, flick uygulaması falan da sunula

IPTV World Forum Eastern Europe bu yıl İstanbul'da.

Konu ile ilgililerin merakla beklediği etkinlik ilk kez ülkemizde gerçekleştirilecek. Mövenpick Hotel, İstanbul'da 12-13 Ekim (yani haftaya salı-çarşamba) günlerinde toplam 9 oturumda önemli konuşmacıların yer alacağı IPTV World Forum Eastern Europe ile ilgili ayrıntıları web sayfasında bulabilirsiniz. Etkinliğe katılım ücretli. Ücretler epey yüksek. 5 Ekim'den önce kayıt yaptırmışsanız, ki bu iletiyi yazdığım tarih düşünülünce artık çok geç :), 1499 € ödemeniz gerekiyor. Bugün kayıt yaptırırsanız ise 1799 € ödeyeceksiniz. Ancak Free Operator Pass adlı bir seçeneğiniz daha var. Free Attendance For Service Providers olarak ayrıntılandırılan bu seçeneğin tam olarak kimleri kapsadığını çözemedim. Eğer IPTV hizmet sağlayıcılar kastediliyorsa Türk Telekom, TTNet, Superonline gibi şirket çalışanları kapsanmış oluyor. İşin doğrusu kendimi de o kategoriye sokup kayıt yaptırdım :) Ancak kaydımın geçerli sayılıp sayılmadığı belli değil henüz. Neyse, fırsat bulursanız önemli bir etkinlik