Ana içeriğe atla

Dünya Kupası 2022

Aklıma gelen ilk dünya kupası 1986 senesinde Meksika'da düzenlenen. Oysa 1982'yi de hatırlayacak yaştayım ama nedense o kupa hiç iz bırakmamış belleğimde. Kupa Meksiko, kupa Meksiko diye şarkısı bile kafamın içinde çalıyor bu yazıyı hazırlarken. 

Ömrü hayatımda, Türkiye'nin üçüncü olarak bitirdiği 2002 senesi de dâhil olmak üzere, en yakından takip ettiğim kupa Katar 2022 oluyor. İşim gereği sürekli yorumcuların anlattıklarını dinliyorum. Sanırım bu durumun bir sonucu, artık evde otururken de TRT Spor ya da TRT 4K dışında bir kanal izlemez oldum. Teknik etiketli yazılara ara verdim gerçi ama bu 4K ile ilgili gözlemlerimi aktarmadan duramayacağım. 

TRT 4K kanalında 2160p Advanced Audio Coding olarak yapılan maç yayını ile TRT 1'deki 1080i HD yayını eş anlı olarak izleme şansınız var. Eğer bir teknoloji marketine giderseniz oradaki görevliden rica ettiğinizde, iki televizyonda 4K ve HD'yi yanyana görebilirsiniz. Benim evimdeki televizyonun ekranı devasa değil,  43''. Bu boyuttaki bir ekranda 4K ve HD, çözünürlük olarak, gözün ayırdedeceği bir kalite farkı oluşturmuyor ya da şöyle söyleyeyim, SD ile HD arasındaki fark kadar bariz değil iki görüntü, çözünürlük anlamında. 4K, bir başka değişle Ultra HD, konusunu benden çok daha derinlemesine bilen bir meslektaşıma danıştım. Onun ifadesine göre 60 '' üzerine çıkıldığında çözünürlük farklı hissedilir hâle geliyormuş. 

Geçelim kupaya. İşin doğrusu bahis oynamıyor oluşumun ne kadar doğru bir karar olduğunun kanıtı şeklinde geçiyor üçüncü maçlar. Dün gece Arjantin'in turnuvaya veda edeceğini düşünmüştüm. Oysa grup lideri oldu. En ilginç durum ise Meksika'nın elenmesiydi bence. S. Arabistan'dan son dakika golü yememiş olsaydı grup ikinciliği için Polonya ile puan, attığı - yediği golleri eşitlenmiş olacaktı. Meksika - Polonya maçı 0 - 0 bittiği için kimin bir üst tura çıkacağı kimin daha az kart gördüğüne göre belirlenecekti. 

Favorilerim ise öncelikle İspanya. Portekiz ve Arjantin gibi dünya starı olmuş isimleri yok belki kadroda ama en az onlar kadar takıma fayda sağlayan futbolcuları çok. Bu yok - çok ikilisinin hangisi ağır basar sizce? Arjantin ve Portekiz'in diğer çok önemli isimlerini görmezden geldiğimi düşünmeyin lütfen sadece "yıldız" etkisinden bahsetmeye çalışıyorum. Bu akşam İspanya'nın Japonya'yı, Almanya'nın da Kosta Rika'yı yenmesi ile İspanya'nın grup lideri Almanya'nın da ikinci olarak üst tura çıkacağını düşünüyorum. Bakalım bu kez ne kadar yanılacağım. 

İspanya dışındaki favorilerime gelince. Bence bu sene Brezilya ve Fransa da şampiyonluk için önemli takımlar. Sürpriz bir ülkenin yarı finale kadar bile gelebileceğine ihtimal vermiyorum. İlk maçlardaki sürprizlerin arkası gelmedi.  

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

bir kez daha, nedir bu sayısal karasal televizyon?

Blog sayfamda DTT etiketiyle yayınlanmış 100'e yakın içerik bulunsa da, geçenlerde buluştuğumuz lise arkadaşlarımın sorusu üzerine, bir kez daha yazmaya karar verdim. Bilenler, okumadan geçebilir. Bilmeyenler ve sektörün uzağındaki kişiler düşünülerek hazırlanmış bir yazıdır.  Soru - yanıt şeklinde kurgulanmış yazılarımın daha çok okunduğu gözlemi üzerine, buyurun sık sorulan sorularla Sayısal Karasal Televizyon: Şimdi tam olarak neden bahsediyoruz? Çanak ile izlediğimiz televizyon mu?

IPTV World Forum Eastern Europe bu yıl İstanbul'da.

Konu ile ilgililerin merakla beklediği etkinlik ilk kez ülkemizde gerçekleştirilecek. Mövenpick Hotel, İstanbul'da 12-13 Ekim (yani haftaya salı-çarşamba) günlerinde toplam 9 oturumda önemli konuşmacıların yer alacağı IPTV World Forum Eastern Europe ile ilgili ayrıntıları web sayfasında bulabilirsiniz. Etkinliğe katılım ücretli. Ücretler epey yüksek. 5 Ekim'den önce kayıt yaptırmışsanız, ki bu iletiyi yazdığım tarih düşünülünce artık çok geç :), 1499 € ödemeniz gerekiyor. Bugün kayıt yaptırırsanız ise 1799 € ödeyeceksiniz. Ancak Free Operator Pass adlı bir seçeneğiniz daha var. Free Attendance For Service Providers olarak ayrıntılandırılan bu seçeneğin tam olarak kimleri kapsadığını çözemedim. Eğer IPTV hizmet sağlayıcılar kastediliyorsa Türk Telekom, TTNet, Superonline gibi şirket çalışanları kapsanmış oluyor. İşin doğrusu kendimi de o kategoriye sokup kayıt yaptırdım :) Ancak kaydımın geçerli sayılıp sayılmadığı belli değil henüz. Neyse, fırsat bulursanız önemli bir etkinlik

IPTV World Forum ardından, gözlemler

Etkinliğin teknik değerlendirmesini önümüzdeki haftaya bıraktım gerçi. Ancak, haftaya kadar bekleyemeyenler için kısa kısa gözlemlerimi aktarayım. Ayrıntılı değerlendirmeler gelecek merak etmeyin... Türk Telekom, yaklaşık 5 yıl önce başladığı IPTV projesinde sona gelmiş. TTNet şirketi üzerinden IPTivibu (TTNet CEO'sunun sunumunda, ki konferansın tümü simultane tercüme falan yapılmadan sadece İngilizce'ydi, bu ismin İngilizce'de that is IPTV anlamına geldiğini söyleyince fark ettim IP tivi işte bu anlamında bir kısaltma olduğunu :) adlı hizmeti sunmaya 2 hafta önce başadıklarını duyurdular. Konferansta soft launch (yumuşak duyuru ?) olarak yapılan duyuru ile hizmetin başlatıldığı söylense bile henüz web sayfasında bu konuyla ilgili bilgilere ulaşılamıyor.  IPTivibu hizmeti için en az 8 MBit/saniye hızında TTNet internet aboneliği gerekiyormuş. Şimdilik 101 kanal, ki bunların içerisinde HD olanları da olacakmış. Etkileşimli hizmetler, flick uygulaması falan da sunula