Perşembe, Aralık 01, 2022

Dünya Kupası 2022

Aklıma gelen ilk dünya kupası 1986 senesinde Meksika'da düzenlenen. Oysa 1982'yi de hatırlayacak yaştayım ama nedense o kupa hiç iz bırakmamış belleğimde. Kupa Meksiko, kupa Meksiko diye şarkısı bile kafamın içinde çalıyor bu yazıyı hazırlarken. 

Ömrü hayatımda, Türkiye'nin üçüncü olarak bitirdiği 2002 senesi de dâhil olmak üzere, en yakından takip ettiğim kupa Katar 2022 oluyor. İşim gereği sürekli yorumcuların anlattıklarını dinliyorum. Sanırım bu durumun bir sonucu, artık evde otururken de TRT Spor ya da TRT 4K dışında bir kanal izlemez oldum. Teknik etiketli yazılara ara verdim gerçi ama bu 4K ile ilgili gözlemlerimi aktarmadan duramayacağım. 

TRT 4K kanalında 2160p Advanced Audio Coding olarak yapılan maç yayını ile TRT 1'deki 1080i HD yayını eş anlı olarak izleme şansınız var. Eğer bir teknoloji marketine giderseniz oradaki görevliden rica ettiğinizde, iki televizyonda 4K ve HD'yi yanyana görebilirsiniz. Benim evimdeki televizyonun ekranı devasa değil,  43''. Bu boyuttaki bir ekranda 4K ve HD, çözünürlük olarak, gözün ayırdedeceği bir kalite farkı oluşturmuyor ya da şöyle söyleyeyim, SD ile HD arasındaki fark kadar bariz değil iki görüntü, çözünürlük anlamında. 4K, bir başka değişle Ultra HD, konusunu benden çok daha derinlemesine bilen bir meslektaşıma danıştım. Onun ifadesine göre 60 '' üzerine çıkıldığında çözünürlük farklı hissedilir hâle geliyormuş. 

Geçelim kupaya. İşin doğrusu bahis oynamıyor oluşumun ne kadar doğru bir karar olduğunun kanıtı şeklinde geçiyor üçüncü maçlar. Dün gece Arjantin'in turnuvaya veda edeceğini düşünmüştüm. Oysa grup lideri oldu. En ilginç durum ise Meksika'nın elenmesiydi bence. S. Arabistan'dan son dakika golü yememiş olsaydı grup ikinciliği için Polonya ile puan, attığı - yediği golleri eşitlenmiş olacaktı. Meksika - Polonya maçı 0 - 0 bittiği için kimin bir üst tura çıkacağı kimin daha az kart gördüğüne göre belirlenecekti. 

Favorilerim ise öncelikle İspanya. Portekiz ve Arjantin gibi dünya starı olmuş isimleri yok belki kadroda ama en az onlar kadar takıma fayda sağlayan futbolcuları çok. Bu yok - çok ikilisinin hangisi ağır basar sizce? Arjantin ve Portekiz'in diğer çok önemli isimlerini görmezden geldiğimi düşünmeyin lütfen sadece "yıldız" etkisinden bahsetmeye çalışıyorum. Bu akşam İspanya'nın Japonya'yı, Almanya'nın da Kosta Rika'yı yenmesi ile İspanya'nın grup lideri Almanya'nın da ikinci olarak üst tura çıkacağını düşünüyorum. Bakalım bu kez ne kadar yanılacağım. 

İspanya dışındaki favorilerime gelince. Bence bu sene Brezilya ve Fransa da şampiyonluk için önemli takımlar. Sürpriz bir ülkenin yarı finale kadar bile gelebileceğine ihtimal vermiyorum. İlk maçlardaki sürprizlerin arkası gelmedi.  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız denetimimden geçtikten sonra yayınlanacak. Beğenmediklerinizi hakaret içermeyen şekilde ifade edin lütfen.