Pazartesi, Nisan 10, 2023

Ev / Nermin Yıldırım

Bugüne kadar 400'ün üzerinde kitap ile ilgili not ekledim blog sayfama. Tüm eserleri okuyup bitirdikten sonra eklediysem de Ev, bir ilk oldu ve 6 Nisan 2023'te, henüz roman bitmemişken bir yazı yazdım. Romanı çok beğendiğim için bitirmeyi bekleyemedim, yazmak için. 

Bir yol hikâyesi Ev. Nermin Yıldırım'dan okuduğum ikinci romanda, daha önce okuduğum romanda işlenen konuya benzerliklerin fazlalığı başlangıçta hayal kırıklığına uğrattı beni. Hatta Ev'de Portekiz'den İspanya'ya yapılan bir yürüyüşün anlatılmasını, uluslararasında şansını arttırmaya yönelik planlı bir çaba olarak düşünmüştüm. Romanı bitirdikten sonra ise, moda tabirler, velev ki öyle, ne olmuş yani, dedim kendime. 

Santiago Yolu, el Camino de Santiago, anahtar kelimesi ile internette aradığınızda karşınıza bir çok bilgi çıkacaktır. Instagram hesabından gördüğüm kadarıyla Nermin Yıldırım, tıpkı Ev'in kahramanı Seher gibi, bir arkadaşı ile bu yolculuğu yapmış. Romanların gerçek hayat ile benzerliklerini araştırmaktan vazgeçeli çok zaman oldu. Bu bakımdan, Seher'in anlattıkları ile Yıldırım'ın yaşadıkları ne kadar örtüşüyor merak etmiyorum. 

Son derece iyi yazılmış bir roman Ev. Nermin Yıldırım'ın kullanmayı seçtiği kelimelerin kimilerinin anlamlarını öğrenmek için sözlüğe ihtiyaç duydum, ki kelime haznemin geniş olduğunu düşünürdüm. Bu pek sık kullanılmayan kelimeler, metin içerisine öyle doğru bir şekilde yerleştirilmiş ki bırakın rahatsız etmeyi, yeni kelimeler öğrettiği için mutlu ediyor. 

Portekiz ve/veya İspanya'ya özel bir ilginiz varsa Ev'i daha fazla seveceksiniz. Seher'in dışında yolculuğun ve romanın yan karakteri Ogo, ki gene Instagram'dan gördüğüm kadarıyla Nermin Yıldırım'ın yolculuğunda da aynı isimli birisi eşlik etmiş, yolculuk boyunca karşılaştıkları diğer karakterler ve elbette geri dönüşler, rüyalar, iç konuşmalar sayesinde Seher'in hikâyesinin ayrıntılarına vakıf oluyoruz.

Umut dolu bir finalle bitiyor Ev. Romanı bitiyor ama etkisi uzun sürüyor. Şunu biliyorum ki Nermin Yıldırım külliyatını okumaya devam etmek istiyorum. Artık Kadıköy'de oturmadığımız için Kadıköy'ün kütüphanelerine eskisi kadar sık gidemiyorum ve kitap fiyatları çok yüksek. Gene de denk getirip külliyatı tamamlamak istiyorum.

Kitap yazılarımda kapak fotografı kullanıyorum ama bu kez farklılık olsun dedim. Fotografını gördüğünüz bir Portekiz tatlısı. Adına Belem Turtası, Nata turtası ya da Portekiz turtası diyorlar. Kadıköy Moda'da Kireçburnu Fırın'ında yapıyorlar. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız denetimimden geçtikten sonra yayınlanacak. Beğenmediklerinizi hakaret içermeyen şekilde ifade edin lütfen.