Belalı Aile, tiyatroYorum

Ankara, tiyatro sevenler için bir cennettir. Birçok sahneye sahip Ankara Devlet Tiyatrosu'nun yanı sıra Büyükşehir ve Çankaya Belediyeleri'nin toplulukları ile Ekin, Ankara Sanat başta olmak üzere özel tiyatrolar sezonun dolu dolu geçmesini sağlar. Turneye gelen topluluklarla birlikte neredeyse her hafta sonu farklı bir oyun izleme şansınız vardır.
10 Kasım'daki Belalı Aile oyunuyla sezona merhaba dedi Ankara Sanat Tiyatrosu. Rejisini Rutkay AZİZ'in yaptığı Coline SERREAU adlı Fransız yazarın trajikomik oyununda, deneyimli tiyatrocularla genç oyuncular biraradalar. Devlet tiyatrosu oyuncusu Füsun Oruç AKAY, anne rolünde harikalar yaratıyor. Hakan SALINMIŞ ve Cengiz SEZGİN yılların deneyimini oyunlarına yansıtıyor. Burada özellikle vurgulamak istediğim genç oyuncuların üstün performansı. Ailenin çocukları rollerinde Hayrullah Tarhan KARAGÖZ, Ceyda BAYKAL, Kemal UÇAR, Melodi ÇALIŞKAN, Aylin SARAÇ özel alkışı hak ediyorlar. Ailenin kızları rolünü üstlenen oyuncuların birbirlerine fiziksel benzerlikleri ilginç ve hoş bir rastlantı. Oyun iki perde. Her iki perde de akıcı ve keyifli geçiyor. Özellikle ikinci perde, ilk perdeki akıştan tahmin edilemeyecek şekilde sürprizli gelişiyor.
AST'ın sayfasında oyunun ana teması olarak yazılanları aşağıda okuyabilirsiniz. Benim sayfama aldığım oyun fotografı dışında bir çok fotografı da AST'ın sayfasında görebilirsiniz. Bu sezon yeni oynanmaya başlanan oyunun çok tutacağına şüphem yok. İyi seyirler...
5 çocuklu, yoksulluk sınırında bir işçi ailesi. İki odalı küçük bir evde yaşıyorlar. Kızlardan biri evlenmiş, biri evlenmek üzere. Ortanca erkek çocuk yurtdışında çalışıyor. Büyük, tıp okuyor. En küçükleri lisede. Evin tek gelir kaynağı baba. Ailenin kurtuluş umudu, tıpta okuyan büyük oğul. Oyun gülünç, buruk, acılı, sürprizli bir gelişim izliyor. Toplumdaki sosyal, ekonomik zorlukların, yapılan askeri darbenin aileye yansıması, içinden çıkılmaz durumların sürprizli ve fantastik çözümleri oyunu oldukça ilginç bir hale getiriyor.

Yorumlar

  1. Gerçekten de çok başarılı bir oyun.Gerek rejisiyle, gerek oyuncularıyla bir harika bence:)
    Bu sezon en çok bahsi geçecek oyunlardan biri;)
    Özellikle anneyi oynayan oyuncu çok başarılı(FÜSUN ORUÇ AKAY)
    genç oyuncular da çok başarılı,çok iyi iş çıkarmışlar.Hakan salınmış ve cengiz sezgin'e diyecek yok!!HARİKA BİR OYUNN!!!

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Yorumlarınız denetimimden geçtikten sonra yayınlanacak. Beğenmediklerinizi hakaret içermeyen şekilde ifade edin lütfen.