Ana içeriğe atla

başka türlü bir şey benim istediğim

Can Yücel'in şiiri başka türlü bir şey benim istediğim, Ne ağaca benzer ne de buluta, burası gibi değil gideceğim memleket, Denizi ayrı deniz havası ayrı hava diye devam ediyor. Benim istediğim meslek odaları da başka türlü bir şey:
  • Öncelikli amacı meslek alanlarına ilişkin kamu yararını gözetecek çalışmalar yapmak olan, ancak bu çalışmaları üyelerinin tümünü kapsayacak şekilde yayan bir yapı. Adım .... mühendisleri/tabipleri odası, aktif üyelerim ... işleri ile ilgileniyor, ben sadece adımdaki uzmanlıkla ilgili açıklamaları yaparım yeter demeyen bir oda.
  • Meslek alanındaki gelişmeleri önceden görüp, konunun tüm taraflarını bir araya getirecek etkinlikler yapan bir oda. Puan peşindeki akademisyenlerle, akademisyenlere hoş görünmek için gelen öğrenciler dışında kimsenin ilgisini çekmeyen, sektörden kopuk, teknolojik gelişmelerle doldurul(a)mamış kongreler düzenlemeyen bir oda.
  • Meslek örgütünün yanı sıra mücadele örgütü olduğunu unutmamış, gelenekselleştirilmiş .... ayı (mesela ekim) mitingleri düzenlemek yerine geniş halk kitlelerinin sorunlarına eğilen, kimi zaman onlara rehberlik eden bir oda.
  • Dünyadaki benzer meslek örgütleriyle, standart kuruluşlarıyla yakın ilişkiler kurarak teknolojinin gelişimine ulusal katkıyı arttırmayı hedefleyen çalışmaları yürüten bir oda.
  • Gelecekteki meslektaşları ve potansiyel üyeleri olan mühendislik/tıp fakültesi öğrencilerini, gençliğin dinamizmini ve heyecanını örümceklenmiş oda siyasetlerinin içinde boğmayan bir oda.
  • Genel kurullarında, meslek alanlarında yaşanan/yaşanacak gelişmelere karşı yürütülecek çalışmaları tüm üyelerinin katkısı ile birlikte örmeyi hedefleyen, genel kurulları sadece seçimlerdeki ittifakların konuşulduğu kulislerden ibaret görmeyen bir oda.
  • Aynı isimleri dönüp dönüp oda kurullarına seçilmediği, hatta tüzüğüne üst üste 2 dönemden toplamda ise 3 dönemden fazla kurul üyeliği yapılamayacağı yazan bir oda.

Hayal mi sizce düşündüklerim? İmkansız mı yoksa? Hiç birisi değil. Başka türlü bir dünya mümkün diyorsak eğer inanarak, öncelikle başka türlü meslek odası mümkün demek zorundayız. Yoksa ne mi olur? Şimdi ne oluyorsa o olur. Üyeleriniz bir bir odadan elini eteğini çeker. Siz kıymetli yöneticiler de lokallerde oturup dünyayı ve Türkiye'yi kurtarırsınız. Sağda solda öğünürsünüz bir de ben odadan emekli oldum. Ben emekliliğimde oda profesyonelliği yapıyorum. Bir maaş da buradan alıyorum. Ben 10 yıldır oda yöneticisiyim. Öyle ilişkilerim var ki kimse deviremez beni. Sonra da politikacıları eleştirirsiniz, ülkeyi kötü yönetiyorlar diye. Unutmayın ki keser döner sap döner, gün gelir devran döner. Sultan Süleyman'a kalmayan dünya size de kalmaz...

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

bir kez daha, nedir bu sayısal karasal televizyon?

Blog sayfamda DTT etiketiyle yayınlanmış 100'e yakın içerik bulunsa da, geçenlerde buluştuğumuz lise arkadaşlarımın sorusu üzerine, bir kez daha yazmaya karar verdim. Bilenler, okumadan geçebilir. Bilmeyenler ve sektörün uzağındaki kişiler düşünülerek hazırlanmış bir yazıdır.  Soru - yanıt şeklinde kurgulanmış yazılarımın daha çok okunduğu gözlemi üzerine, buyurun sık sorulan sorularla Sayısal Karasal Televizyon: Şimdi tam olarak neden bahsediyoruz? Çanak ile izlediğimiz televizyon mu?

IPTV World Forum Eastern Europe bu yıl İstanbul'da.

Konu ile ilgililerin merakla beklediği etkinlik ilk kez ülkemizde gerçekleştirilecek. Mövenpick Hotel, İstanbul'da 12-13 Ekim (yani haftaya salı-çarşamba) günlerinde toplam 9 oturumda önemli konuşmacıların yer alacağı IPTV World Forum Eastern Europe ile ilgili ayrıntıları web sayfasında bulabilirsiniz. Etkinliğe katılım ücretli. Ücretler epey yüksek. 5 Ekim'den önce kayıt yaptırmışsanız, ki bu iletiyi yazdığım tarih düşünülünce artık çok geç :), 1499 € ödemeniz gerekiyor. Bugün kayıt yaptırırsanız ise 1799 € ödeyeceksiniz. Ancak Free Operator Pass adlı bir seçeneğiniz daha var. Free Attendance For Service Providers olarak ayrıntılandırılan bu seçeneğin tam olarak kimleri kapsadığını çözemedim. Eğer IPTV hizmet sağlayıcılar kastediliyorsa Türk Telekom, TTNet, Superonline gibi şirket çalışanları kapsanmış oluyor. İşin doğrusu kendimi de o kategoriye sokup kayıt yaptırdım :) Ancak kaydımın geçerli sayılıp sayılmadığı belli değil henüz. Neyse, fırsat bulursanız önemli bir etkinlik

IPTV World Forum ardından, gözlemler

Etkinliğin teknik değerlendirmesini önümüzdeki haftaya bıraktım gerçi. Ancak, haftaya kadar bekleyemeyenler için kısa kısa gözlemlerimi aktarayım. Ayrıntılı değerlendirmeler gelecek merak etmeyin... Türk Telekom, yaklaşık 5 yıl önce başladığı IPTV projesinde sona gelmiş. TTNet şirketi üzerinden IPTivibu (TTNet CEO'sunun sunumunda, ki konferansın tümü simultane tercüme falan yapılmadan sadece İngilizce'ydi, bu ismin İngilizce'de that is IPTV anlamına geldiğini söyleyince fark ettim IP tivi işte bu anlamında bir kısaltma olduğunu :) adlı hizmeti sunmaya 2 hafta önce başadıklarını duyurdular. Konferansta soft launch (yumuşak duyuru ?) olarak yapılan duyuru ile hizmetin başlatıldığı söylense bile henüz web sayfasında bu konuyla ilgili bilgilere ulaşılamıyor.  IPTivibu hizmeti için en az 8 MBit/saniye hızında TTNet internet aboneliği gerekiyormuş. Şimdilik 101 kanal, ki bunların içerisinde HD olanları da olacakmış. Etkileşimli hizmetler, flick uygulaması falan da sunula