Ana içeriğe atla

HbbTV, Hybrid Broadcast Broadband Television

Yazının başlığına bakıp bir zamanlar gösterdiği eski filmlerle gönlümüze taht kuran HBB (eyç bi bi) Televizyonu'ndan bahsedeceğimi düşünmeyin. Başlıktaki kısaltma önümüzdeki dönemlerde adını sıkça duyacağımız yeni standarda ait: Hybrid Broadcast Broadband Television: Hibrit (melez) geniş bant yayın televizyonu. Avrupa kökenli bir endüstri standardı olan HbbTV, internet ile geleneksel yayıncılığı birleştirmek (İngilizce tabiriyle mörç [merge]) amacıyla geliştirilmiş. Gittikçe ucuzlayan ve yaygınlaşan (ülkemiz için ucuzlama kısmı doğru olmasa bile dünyada böyle bir eğilim var) geniş bant internet erişimi, klasik yollarla yapılan televizyon yayıncılığının geleceğini tehdit eder boyutlara ulaşıyor. Gelişmeleri takip eden sektör, elinden kayıp giden izleyicisini yeniden kazanabilmek için geniş bandı yok saymak yerine onu da içine alarak klasik televizyon ekranı ve kumandayı, online içeriği de kontrol edebilir hale getirecek çözümü ortaya koymuş. Yaklaşık 1 yıl önce yapılan açıklama ile oluşumu duyurulan HbbTV konsorsiyumu (tam tarihi 27 Ağustos 2009) Fransız yayıncı Canal+ ve TF1, Alman araştırma enstitüsü Institute für Rundfunktechnic (IRT), uydu operatörü SES ASTRA'nın yanısıra ANT ve OpenTV  gibi yazılım üreticisi firmalardan oluşuyor. Uydudan ulaşılabilecek içeriği geniş bant üzerinden sunmak, gereksiz bant kullanımına yol açıyor. IPTV hizmetlerinde klasik televizyon yayınını izlemek isteyenlere bu yayın uydu üzerinden sunuluyor. Etkileşimli içerik (online oyunlar, yayıncıya gönderilecek görüşler, bankacılık, mesajlaşma vs), isteğe bağlı video (video on demand) gibi geniş bant üzerinden sunulması gereken içerik için hazır altyapı sağlanmış oluyor. Sistemin blok şemasını gösteren çizelgeyi HbbTV'nin web sayfasından inidirip kimi terimleri kendimce tercüme ettim. 1 Temmuz 2010 tarihinde ETSI, HbbTV standardının ilk sürümünü onaylamış. 

Bu gelişmenin biz izleyicilere ne faydası var diyenler için eski yazılarımdan birisini hatırlatayım: Kutu kutu pense başlıklı yazımda söz ettiğim farklı kutulardan bizleri kurtaracak. İnternette, mesela YouTube'da görüp bilgisayarımızın yetersiz ses sisteminde dinlemek/izlemek zorunda kaldığımız klipleri televizyonumuzda izleyebileceğiz. Büyük olasılıkla voice over IP ile bütünleşecek olan HbbTV sayesinde televizyon, telefon ve data için tek abonelik / tek fatura dönemi başlayacak. Bu sayede toplamda ödediğimiz bedel düşecek. Ülkemizde ne zaman başlayacağı bir türlü belli olmayan IPTV ve DVB-T hizmetlerinin HbbTV standartları ile bütünleşik olarak sunulması, bir çok kafa karışıklığını giderecek ve izleyiciyi tatmin edecek seçenekler sunacaktır. 

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

bir kez daha, nedir bu sayısal karasal televizyon?

Blog sayfamda DTT etiketiyle yayınlanmış 100'e yakın içerik bulunsa da, geçenlerde buluştuğumuz lise arkadaşlarımın sorusu üzerine, bir kez daha yazmaya karar verdim. Bilenler, okumadan geçebilir. Bilmeyenler ve sektörün uzağındaki kişiler düşünülerek hazırlanmış bir yazıdır.  Soru - yanıt şeklinde kurgulanmış yazılarımın daha çok okunduğu gözlemi üzerine, buyurun sık sorulan sorularla Sayısal Karasal Televizyon: Şimdi tam olarak neden bahsediyoruz? Çanak ile izlediğimiz televizyon mu?

IPTV World Forum Eastern Europe bu yıl İstanbul'da.

Konu ile ilgililerin merakla beklediği etkinlik ilk kez ülkemizde gerçekleştirilecek. Mövenpick Hotel, İstanbul'da 12-13 Ekim (yani haftaya salı-çarşamba) günlerinde toplam 9 oturumda önemli konuşmacıların yer alacağı IPTV World Forum Eastern Europe ile ilgili ayrıntıları web sayfasında bulabilirsiniz. Etkinliğe katılım ücretli. Ücretler epey yüksek. 5 Ekim'den önce kayıt yaptırmışsanız, ki bu iletiyi yazdığım tarih düşünülünce artık çok geç :), 1499 € ödemeniz gerekiyor. Bugün kayıt yaptırırsanız ise 1799 € ödeyeceksiniz. Ancak Free Operator Pass adlı bir seçeneğiniz daha var. Free Attendance For Service Providers olarak ayrıntılandırılan bu seçeneğin tam olarak kimleri kapsadığını çözemedim. Eğer IPTV hizmet sağlayıcılar kastediliyorsa Türk Telekom, TTNet, Superonline gibi şirket çalışanları kapsanmış oluyor. İşin doğrusu kendimi de o kategoriye sokup kayıt yaptırdım :) Ancak kaydımın geçerli sayılıp sayılmadığı belli değil henüz. Neyse, fırsat bulursanız önemli bir etkinlik

IPTV World Forum ardından, gözlemler

Etkinliğin teknik değerlendirmesini önümüzdeki haftaya bıraktım gerçi. Ancak, haftaya kadar bekleyemeyenler için kısa kısa gözlemlerimi aktarayım. Ayrıntılı değerlendirmeler gelecek merak etmeyin... Türk Telekom, yaklaşık 5 yıl önce başladığı IPTV projesinde sona gelmiş. TTNet şirketi üzerinden IPTivibu (TTNet CEO'sunun sunumunda, ki konferansın tümü simultane tercüme falan yapılmadan sadece İngilizce'ydi, bu ismin İngilizce'de that is IPTV anlamına geldiğini söyleyince fark ettim IP tivi işte bu anlamında bir kısaltma olduğunu :) adlı hizmeti sunmaya 2 hafta önce başadıklarını duyurdular. Konferansta soft launch (yumuşak duyuru ?) olarak yapılan duyuru ile hizmetin başlatıldığı söylense bile henüz web sayfasında bu konuyla ilgili bilgilere ulaşılamıyor.  IPTivibu hizmeti için en az 8 MBit/saniye hızında TTNet internet aboneliği gerekiyormuş. Şimdilik 101 kanal, ki bunların içerisinde HD olanları da olacakmış. Etkileşimli hizmetler, flick uygulaması falan da sunula