Salı, Eylül 28, 2010

Sayısal kablo, sayısal uçuruma çözüm olabilir mi?

Türkiye İstatistik Kurumu'nun verilerine göre ülkemizde nüfusun yarısından fazlası hayatında internet kullanmamış. Bilgisayar sahipliği verileri de internet kullanımı verilerine yakın. Bilgisayara sahip olmayan, internet erişimi olmayan çoğunluğa internet üzerinden sunduğunuz e-devlet hizmetlerinin ne faydası olacak? Gerek gelir düşüklüğü, gerek eğitim yetersizliği nedeniyle günün sunduğu nimetlere erişim şansı bulamayan bu kesime e-devlet hizmetlerine nasıl eriştireceğiz?
Birleşik Krallık'ta ikibinlerin başında kafa yorulan benzer sorun sayısal televizyon ile çözümlenmiş. 2003 yılında Birleşik Krallık'ta sayısal televizyon sahibi hane oranı %50'den az iken, televizyonun getireceği kullanım kolaylığı da düşünülerek, internetin yanı sıra televizyon üzerinden e-devlet hizmetlerinin sunulması planlanmış. 2002 yılında ilk olarak Kirklees'de, ardından bir çok yerel yönetimde e-hizmetler sayısal televizyon üzerinden sunulmaya başlanmış.
Bu kadar yazıyı neden yazdım? Ülkemizde sayısal kablo televizyon hizmeti ile e-devlet kapısı projesi aynı kurum tarafından yürütülüyor. Bu kurum sayısal uydu hizmetinin de temel sağlayıcılarından: TÜRKSAT. TÜRKSAT'ta çalışan meslektaşlarımın, sayısal kablo üzerinden e-devlet hizmetlerinin sunumu konusunu değerlendireceklerini düşünüyor ve umuyorum. Konu hakkında geçtiğimiz hafta cuma günü Türkiye Bilişim Derneği'nin düzenlediği Bilişim Kurultayı'nda bildiri sundum. Bildiriye ve sunuma ulaşmak isteyenler e-posta gönderebilirler.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız denetimimden geçtikten sonra yayınlanacak. Beğenmediklerinizi hakaret içermeyen şekilde ifade edin lütfen.