Pazartesi, Şubat 28, 2011

Hoş geldin 6112, güle güle 3984

Yazının başlığı size bir şey ifade etmediyse geri kalanı okumamanızı öneririm. Yok 3984'ün RTÜK'ün eski kanun numarası olduğunu bilenlerdenseniz, muhtemelen RTÜK yasasının değiştirileceğinden de haberdarsınızdır. 6112, yenilenen kanunun yeni numarası. 15 Şubat 2011'de TBMM'de kabul edilmesinden sonra 3 Mart 2011'de Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren Kanunun tüm metnine buradan ulaşabilirsiniz. 
Uzunca bir süredir beklenen bu yeni kanun ile televizyon/radyo ile içli dışlı olan herkes bir şekilde etkilenecek aslında. Televizyon karşısında ortalama 4 saat geçiren bir ülkenin yurttaşlarından olduğumuza göre, bu sektördeki düzenlemeler, sektör çalışanı olalım (benim gibi :) ya da olmayalım (çoğunluk gibi) hepimizi etkiliyor. Yeni kanun ile değişenleri ve değişmeyenleri ele almaya çalışacağım bu yazıda. Konunun genişliği düşünüldüğünde bu değerlendirmeyi tek yazıya sığdırmamaya karar verdim. Öncelikle, sektör çalışanlarının uzun süredir yapılmasını beklediği sayısal karasal yayına ilişkin yeni yasada yer alan takvimi aşağıya yazayım. Bu takvimde yazan tarihler, yasada belirtilen son tarihlerdir. İşlemlerin gerçekleşmesine bağlı olarak takvimde kaymalar olabilir. Mesela sayısal frekans planlarının yapılması ve ihalenin açılması için yasanın yayınlanmasının ardından bir yıl süre tanınmış. Bu durumda 3 Mart 2012'den önce bu işlemlerin yapılması gerekiyor. Bu işlemin ardından 3 ay içerisinde özel kanalların ellerindeki vericileri kurulacak bir ortak şirkete devri söz konusu. Bu durumda takvimi 3 Haziran 2012 olarak işaretledim. Ancak, ihale 2011 aralık ayında olursa bu durumda 3 aylık süre eklenince takvim kayacaktır. Bu bilgilendirmenin ardından yasa metninden yola çıkarak bir hata yapmadıysam tarihler şöyle:

  • 3 Eylül 2011'e kadar ilgili yönetmelikler yayınlanacak 
  • 3 Mart 2012'ye kadar frekans planları hazırlanacak ve karasal yayın lisanslarının verilmesi amacıyla sayısal televizyon multipleks kapasitesi sıralama ihalesi yapılacak.
  • 3 Haziran 2012'ye kadar özel kanallar analog vericilerini kapatacak ya da bedeli karşılığında verici tesis ve işletim şirketine devredecek. 
  • 3 Mart 2015'e kadar sayısal karasal ile analog karasal (ki tüm yayıncılar için değil) birlikte yayın yapacak. 
  • 3 Mart 2015'de analog karasal televizyon yayını kapatılacak (bildiğimiz eski usül çatı anteni ile yayın alınamayacak)
  • 3 Haziran 2015'ten sonra radyolar için ihale yapılacak

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız denetimimden geçtikten sonra yayınlanacak. Beğenmediklerinizi hakaret içermeyen şekilde ifade edin lütfen.