Ana içeriğe atla

Radyo Veri Sistemi - Radio Data System (RDS)

Temmuz ayı yazılarında söz verdiğim radyo veri sistemine (RDS) ilişkin yazı, sonunda karşınızda. Aslında bu yazıyı yazıp yazmamak konusunda kararsız kaldım uzun süre. Sebebi bu kez tembellik değil. Ülkemizde RDS'in hemen hemen hiç bir özelliği kullanılmıyor. Böylesi bir durumda yazıda bahsedeceğim bir çok konu havada kalacak.  Gene de, arabaların radyolarında işlevsiz olarak görülen PTY/AF/TA gibi tuşların ne işe yaradığını anlamaya yardımcı olması umuduyla yazdım.

Program Service (PS) Name = Program Hizmet Adı: Sekiz karakterlik bu alanda ya istasyonun adı ya da sloganı yer alıyor. RDS hizmeti vermeyen bir istasyona gelindiğinde ekranda istasyonun frekansı yer alıyor.

Alternate Frequency (AF) Switching = Alternatif Frekansa Anahtarlama: Bu özelliğin kullanımı için aynı yayını farklı frekanslardan yapan vericilerin bulunması gerekiyor. Radyo, en güçlü sinyalin geldiği verici otomatik olarak seçer. Özellikle yol güzergahı boyunca farklı frekanslardan yayın yapan vericilerin olduğu durumlarda işe yarayan bir özellik. Örneğin TRT FM yayınını dinleyen birisi, radyosunun AF tuşuna bastı ise, yol boyu ilerlerken TRT FM yayınının frekansı değişse bile yayını dinlemeye devam eder.

Program Identification (PI) Code = Program Tanımlama  Kodu : Bu kod, radyo alıcısının yayınları belirleyebilmesi için gerekli bir koddur. Her yayıncıya ait bir kod bulunmaktadır ve bu kod her yayıncı için özel olarak belirlenmiştir. Örneğin AF özelliği, PI kodu sayesinde çalışır.

Traffic Program (TP) / Traffic Announcement (TA) = Trafik Programı / Trafik Anonsu: Bu özellik, ülkemizde hiç bir dönem kullanılmamış olan özelliklerdendir. Trafik anonsu geldiğinde radyonun bu anonsu yapan sitasyona otomatik olarak geçmesini sağlar. İşin doğrusu TMC sonrası TA / TP'nin ne kadar kullanıldığını ben de merak ediyorum. Özellikle ulusal yayın yapan radyolar için pek kullanılabilir bir özellik gibi görünmüyor.

Radiotext = Radyo metni : Alıcının 32 - 64 karakterlik metinleri görüntülemesini sağlar. Şarkıcı / şarkı ismi gibi ek bilgiler bu radyo metni alanı ile iletilir.

Program Type (PTY) Display = Program Tipi Ekranı: 31 adet önceden belirlenmiş program tipinden hangisine ait bir yayın yapıldığının iletildiği alandır. Bildiğim kadarıyla ülkemizde bu özellik de hiç kullanılmamıştır. PTY kullanarak, seçilen tipteki yayınları otomatik bulmak olanaklıdır aslında. Ancak, yayıncının yaptığı yayına ait PTY alanını doldurmuş olması gerekir.

Program Type Name (PTYN) Display = Program Tipi Adı Ekranı: PTY'de 31 önceden belirlenmiş yayın tipi olmasının getirdiği kısıtlılığı azaltmaya yönelik 8 alfanümerik karakterden oluşan bir alandır. PTY olarak "Rock" seçen bir yayıncı PTYN olarak "Turkce" seçebilir mesela.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

bir kez daha, nedir bu sayısal karasal televizyon?

Blog sayfamda DTT etiketiyle yayınlanmış 100'e yakın içerik bulunsa da, geçenlerde buluştuğumuz lise arkadaşlarımın sorusu üzerine, bir kez daha yazmaya karar verdim. Bilenler, okumadan geçebilir. Bilmeyenler ve sektörün uzağındaki kişiler düşünülerek hazırlanmış bir yazıdır.  Soru - yanıt şeklinde kurgulanmış yazılarımın daha çok okunduğu gözlemi üzerine, buyurun sık sorulan sorularla Sayısal Karasal Televizyon: Şimdi tam olarak neden bahsediyoruz? Çanak ile izlediğimiz televizyon mu?

IPTV World Forum ardından, gözlemler

Etkinliğin teknik değerlendirmesini önümüzdeki haftaya bıraktım gerçi. Ancak, haftaya kadar bekleyemeyenler için kısa kısa gözlemlerimi aktarayım. Ayrıntılı değerlendirmeler gelecek merak etmeyin... Türk Telekom, yaklaşık 5 yıl önce başladığı IPTV projesinde sona gelmiş. TTNet şirketi üzerinden IPTivibu (TTNet CEO'sunun sunumunda, ki konferansın tümü simultane tercüme falan yapılmadan sadece İngilizce'ydi, bu ismin İngilizce'de that is IPTV anlamına geldiğini söyleyince fark ettim IP tivi işte bu anlamında bir kısaltma olduğunu :) adlı hizmeti sunmaya 2 hafta önce başadıklarını duyurdular. Konferansta soft launch (yumuşak duyuru ?) olarak yapılan duyuru ile hizmetin başlatıldığı söylense bile henüz web sayfasında bu konuyla ilgili bilgilere ulaşılamıyor.  IPTivibu hizmeti için en az 8 MBit/saniye hızında TTNet internet aboneliği gerekiyormuş. Şimdilik 101 kanal, ki bunların içerisinde HD olanları da olacakmış. Etkileşimli hizmetler, flick uygulaması falan da sunula

IPTV World Forum Eastern Europe bu yıl İstanbul'da.

Konu ile ilgililerin merakla beklediği etkinlik ilk kez ülkemizde gerçekleştirilecek. Mövenpick Hotel, İstanbul'da 12-13 Ekim (yani haftaya salı-çarşamba) günlerinde toplam 9 oturumda önemli konuşmacıların yer alacağı IPTV World Forum Eastern Europe ile ilgili ayrıntıları web sayfasında bulabilirsiniz. Etkinliğe katılım ücretli. Ücretler epey yüksek. 5 Ekim'den önce kayıt yaptırmışsanız, ki bu iletiyi yazdığım tarih düşünülünce artık çok geç :), 1499 € ödemeniz gerekiyor. Bugün kayıt yaptırırsanız ise 1799 € ödeyeceksiniz. Ancak Free Operator Pass adlı bir seçeneğiniz daha var. Free Attendance For Service Providers olarak ayrıntılandırılan bu seçeneğin tam olarak kimleri kapsadığını çözemedim. Eğer IPTV hizmet sağlayıcılar kastediliyorsa Türk Telekom, TTNet, Superonline gibi şirket çalışanları kapsanmış oluyor. İşin doğrusu kendimi de o kategoriye sokup kayıt yaptırdım :) Ancak kaydımın geçerli sayılıp sayılmadığı belli değil henüz. Neyse, fırsat bulursanız önemli bir etkinlik