Çarşamba, Temmuz 20, 2011

Radyo Veri Sistemi - Radio Data System (RDS)

Temmuz ayı yazılarında söz verdiğim radyo veri sistemine (RDS) ilişkin yazı, sonunda karşınızda. Aslında bu yazıyı yazıp yazmamak konusunda kararsız kaldım uzun süre. Sebebi bu kez tembellik değil. Ülkemizde RDS'in hemen hemen hiç bir özelliği kullanılmıyor. Böylesi bir durumda yazıda bahsedeceğim bir çok konu havada kalacak.  Gene de, arabaların radyolarında işlevsiz olarak görülen PTY/AF/TA gibi tuşların ne işe yaradığını anlamaya yardımcı olması umuduyla yazdım.

Program Service (PS) Name = Program Hizmet Adı: Sekiz karakterlik bu alanda ya istasyonun adı ya da sloganı yer alıyor. RDS hizmeti vermeyen bir istasyona gelindiğinde ekranda istasyonun frekansı yer alıyor.

Alternate Frequency (AF) Switching = Alternatif Frekansa Anahtarlama: Bu özelliğin kullanımı için aynı yayını farklı frekanslardan yapan vericilerin bulunması gerekiyor. Radyo, en güçlü sinyalin geldiği verici otomatik olarak seçer. Özellikle yol güzergahı boyunca farklı frekanslardan yayın yapan vericilerin olduğu durumlarda işe yarayan bir özellik. Örneğin TRT FM yayınını dinleyen birisi, radyosunun AF tuşuna bastı ise, yol boyu ilerlerken TRT FM yayınının frekansı değişse bile yayını dinlemeye devam eder.

Program Identification (PI) Code = Program Tanımlama  Kodu : Bu kod, radyo alıcısının yayınları belirleyebilmesi için gerekli bir koddur. Her yayıncıya ait bir kod bulunmaktadır ve bu kod her yayıncı için özel olarak belirlenmiştir. Örneğin AF özelliği, PI kodu sayesinde çalışır.

Traffic Program (TP) / Traffic Announcement (TA) = Trafik Programı / Trafik Anonsu: Bu özellik, ülkemizde hiç bir dönem kullanılmamış olan özelliklerdendir. Trafik anonsu geldiğinde radyonun bu anonsu yapan sitasyona otomatik olarak geçmesini sağlar. İşin doğrusu TMC sonrası TA / TP'nin ne kadar kullanıldığını ben de merak ediyorum. Özellikle ulusal yayın yapan radyolar için pek kullanılabilir bir özellik gibi görünmüyor.

Radiotext = Radyo metni : Alıcının 32 - 64 karakterlik metinleri görüntülemesini sağlar. Şarkıcı / şarkı ismi gibi ek bilgiler bu radyo metni alanı ile iletilir.

Program Type (PTY) Display = Program Tipi Ekranı: 31 adet önceden belirlenmiş program tipinden hangisine ait bir yayın yapıldığının iletildiği alandır. Bildiğim kadarıyla ülkemizde bu özellik de hiç kullanılmamıştır. PTY kullanarak, seçilen tipteki yayınları otomatik bulmak olanaklıdır aslında. Ancak, yayıncının yaptığı yayına ait PTY alanını doldurmuş olması gerekir.

Program Type Name (PTYN) Display = Program Tipi Adı Ekranı: PTY'de 31 önceden belirlenmiş yayın tipi olmasının getirdiği kısıtlılığı azaltmaya yönelik 8 alfanümerik karakterden oluşan bir alandır. PTY olarak "Rock" seçen bir yayıncı PTYN olarak "Turkce" seçebilir mesela.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız denetimimden geçtikten sonra yayınlanacak. Beğenmediklerinizi hakaret içermeyen şekilde ifade edin lütfen.