Perşembe, Eylül 26, 2013

Doğazgaz satışında neden sınır var?

Günün en sıcak konularından birisi. Kartlı sayacı olan tüketiciler, mesela bendeniz, kış gelirken elindeki nakiti doğazgaza yatırıp mevsim boyunca, yaşanması kesin, fiyat artışlarından kurtulurdu. Gaz dağıtım şirketleri özelleştirilirken tüketicilerin, ne kadar karlı olduğu tartışmalı olan, bu tutumunun engellenmesine yönelik bir düzenleme yapılmış. Geçtiğimiz şubat ayında Resmi Gazete'de yayınlanan yönetmelik değişikliği ile
 
Dağıtım şirketi, ön ödemeli sayaç kullanan müşterilere, benzer müşterilerin son iki yılın aynı çeyrek dönemlerine rastlayan doğal gaz kullanım miktarlarının ortalamasını esas alarak, bir ay içerisinde, en fazla ortalama iki aylık doğal gaz tüketim miktarı kadar doğal gaz satışı yapabilir.
 
denilerek aylık gaz satışına üst limit belirleme hakkı, dağıtım şirketlerine verilmiş. Bu değişikliğin sonuçlarının neler olduğunu bu sonbahar itibariyle yaşayarak görüyoruz.
Mevcut durumda aylık olarak belirlenmiş limitler nasıl diye merak ederseniz Başkent Doğalgaz şirketinin web sayfasından aktarayım:
G-4 SAYAÇLAR İÇİN 2013 MEVSİMSEL GAZ SATIŞ DEĞERLERİ
Normal Konut:
Eylül : 100 m3 Ekim: 125 m3 Kasım: 200 m3 Aralık: 450 m3
Ticarethane ve Sanayi:
Eylül: 300 m3 Ekim: 300 m3 Kasım: 426 m3 Aralık : 567 m3
 
Bu arada belirtmekte fayda var. Bir ay kullanılmayan kapasite bir sonraki aya yansımıyor. Yani Eylül "hakkınızı" almazsanız Ekim'de 125 metreküp + 100 olmuyor hakkınız.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız denetimimden geçtikten sonra yayınlanacak. Beğenmediklerinizi hakaret içermeyen şekilde ifade edin lütfen.