Salı, Ocak 28, 2014

Paris Bir Yalnızlıktır / Feridun Andaç

Feridun Andaç adını, başlayıp henüz bitiremediğim, Buket Uzuner'in Gümüş Kız adlı kitabından hatırlıyorum. İdefix.com sitesinde adından Paris geçen kitapları sıralayıp satın alınca Paris Bir Yalnızlıktır'la ve dolayısıyla Feridun Andaç ile tanışmış oldum. Neden bilmem Feridun Andaç ismi, duyduğumdan bu yana bana Nurullah Ataç'ı anımsatıyor. Oysa ne isim tutuyor ne soyisim.
Kavis yayınlarından ilk baskısını Kasım 2009'da yapan eserin tam ismi Paris Bir Yalnızlıktır Bir Kent Üzerine İzlenimler / Gözlemler / Yansımalar. Yayıncı tarafından anlatı - deneme olarak sınıflandırılmış 230 sayfalık eser. Yazar tarafından çekilen güncel fotograflar ve kimi eski fotograflar eşlik etmiş metinlere. Paris, bir çok başa ülke yazarı gibi, Türkçe yazanları da derinden etkilemiş kentlerden. Nedim Gürsel ve Cüneyt Ayral gibi Paris'te yerleşmişlerin yanısıra bir dönemini Paris'te geçirmiş sanatçılarımız var. Onların Paris'e ilişkin gözlemleri, yaşanmışlıkları ilgimi çekiyor. Bu bağlamda 1928 yılındaki gezisini anlatan Ahmet Haşim gibi Paris'i şiirlerine konuk eden Nazım Hikmet'e bir çok yazarımızın Paris'e dair yazdıklarını okudum / okuyorum. Feridun Andaç'ın eseri biraz farklı diğer okuduklarımdan. Farklı tarihlerde kaleme aldığı metinlerde Paris ve kafeleri, sokakları, pasajları var. Ancak ön planda olan yazma serüveni. Adalet Ağaoğlu'nun günlüklerini okurken hissettiklerimi hatırladım Paris Bir Yalnızlıktır'da. Ağaoğlu'nun yaşadıklarına gıpta etmiştim ilk bölümlerde. Filmler, edebiyat çevrelerinde sohbetler, etkinlikler, sergiler...Sonra sıkıldığımı ve benzer bir hayatın bana ne kadar az uyacağını düşünmüştüm. Andaç'ın yazdıklarını okumaya başladığımda, aynı hisler geri geldi. Andaç'ın anlattıklarına imrendim başta, ardından böylesi bir hayatın beni yoracağını hissettim bir kez daha. Bu yaştan ve bu sorumluluklardan sonra hayatımın akışını değiştirmem pek olası görünmüyor zaten. Gene de farkında olmadan yaptığım seçimlerin bana uyduğunu görmek güzel.
Sanat ile ilgilenmek ancak, hayatı farklı bir işle kazanmak. İşte benim ideal düzenim...
Andaç'ın eserinde bahsettiği romanını bitirip bitirmediğini merak ettim. Bu yazıyı hazırlarken internet bağlantım yok. Bu yüzden kontrol edemiyorum. Öyle sanıyorum ki bu roman bitmeyecek, bitse de yayınlanmayacak.
Yazıyı okuduğunuz sırada sorumun yanıtını öğrenmiş olacağım. Gene de bu yazıya eklemeyeyim yanıtını...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız denetimimden geçtikten sonra yayınlanacak. Beğenmediklerinizi hakaret içermeyen şekilde ifade edin lütfen.