Çarşamba, Ağustos 10, 2016

İskandinav ülkelerinde sayısal radyo - 4: Norveç

DAB/DAB+ alıcısı
Avrupa ve dünya için bir ilk gerçekleşecek, önümüzdeki yılın başında. Norveç, 11 Ocak 2017'de başlayıp 13 Aralık 2017'de tamamlanacak bir sürecin sonunda, küçük radyo istasyonları dışında, FM yayınlarını sonlandırılacak. Dün alınıp bugün uygulanan bir karar değil bu elbette. FM şebekesinin bakım ve yenilenme maliyetleri, sayısal radyo vericilerinin hem enerji hem frekans verimliliği, ses kalitesi ve olanak fazlalığı Norveç'in kararında etkili olmuş. Sektöre ve kamuoyuna açık ve net bilgiler ile kesin tarihler / performans kriterlerinin duyurulmuş olması, benzer deneyimleri yaşayacak ülkeler açısından öğretici. 

FM şebekesinin kapatılması kararı kolay alınmış bir karar değil. Hatta Norveç Parlamentosunda halen karşı görüşler öne sürülüyor. Bağlantıdaki belge, Norveç'te bir parlamenterin Kültür Bakanı'na sorusu ve Bakan'ın yanıtını içeriyor. Konu, Norveç'in FM yayınlarını kapatması. Hem soru hem yanıt, son derece ikna edici tezlere sahip. 

Tartışmalarla birlikte sayısal şebekenin kurulması, kampanyalar ve bilgilendirmeler de devam ediyor. Hanelerin sayısal alıcılara sahip olma oranları beklenilen kadar fazla değil bugün için. Hanelerin %40'ında sayısal alıcı yok. Yeni araçların %37'sinde de sayısal radyo alıcısı mevcut değil. Benzer bir sürecin analog karasal TV yayınlarının sonlandırılmasında yaşandığına dikkat çekiyor uzmanlar. Yayınlar kapanmaya yakın cihaz talebinin artacağı düşünülüyor. Sayısal radyo alıcısı olmayan araçlar için ise mevcut alıcılara monte edilebilen adaptörler markette satılıyor

Radio.no adresli sayfada, sürecin ayrıntılarına dair birçok bilgi mevcut. Sayfa, haliyle Norveççe. İngilizce bölümü çok güncel değil. Ancak, Norveççe olan sayfayı Google Translate kullanarak İngilizce'ye çevirdiğinizde oldukça anlaşılır hale geliyor. 

Bundan sonraki yazıda sürecin genel değerlendirmesini yapmaya çalışacağım.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız denetimimden geçtikten sonra yayınlanacak. Beğenmediklerinizi hakaret içermeyen şekilde ifade edin lütfen.