Perşembe, Ağustos 23, 2018

Sen Işini Kış Tut Yaz Çıkarsa Bahtına / O. Ertuğrul Önen

Ertuğrul Bey ile tanışmamız yazdığı kitaptan bağımsız bir sebeple oldu. Buna karşın, yazmış olduğu anılarını çok kısa bir sürede ilgiyle okudum. Türk Bürokrasi tarihinde, özellikle dış ticaret bürokrasisinde, önemli görevler üstlenmiş ve bu görevleri başarıyla yürütmüş Ertuğrul Bey.  Emekliliği sonrasında da gerek özel sektörde gerekse halen yürütmekte olduğu Türk Dış ticaret Vakfı Başkanlığı görevi ile ülkesine hizmet etmeyi sürdüren Önen bu süreçte yaşadıklarını bizlerle paylaşmış.
Anı okumayı çok seviyorum. Farklı İnsanların farklı deneyimlerinden kendime dersler çıkarıyorum. Kimi yazarlar anılarında özel hayatlarına fazlasıyla yer veriyor. Birçok açıdan sıkıntılı bir şey bul yapılan. Anı subjektif bir bakış açısı içeriyor. Özel hayata ilişkin anlatının gözünden olayları okumak anlatılan açısından son derece sıkıntılı bir durum ortaya çıkartıyor. Ertuğrul Bey'in anılarında ise buna yer verilmemiş. "Özel Hayat" adı üzerinde özel bir hayat ve oradaki anıları herkesle paylaşmak gereksiz.
Anı yazarken elbette farklı kişilerin isimleri de anılarda yer alıyor. Anıları yazan bir bürokrat olunca anılarda yer alan isimler de çoğunlukla gene bürokratlar ve politikacılar oluyor. Önen'in anılarında ismi geçen kişilerin rencide edilmemesine özel dikkat edildiği fark ediliyor. 
Kendi adıma birçok dersler çıkardığım bir kitap oldu Ertuğrul Bey'in anıları. Umarım çok kişi okur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız denetimimden geçtikten sonra yayınlanacak. Beğenmediklerinizi hakaret içermeyen şekilde ifade edin lütfen.