Pazar, Kasım 11, 2018

Milli mücadele tarihi

Hayatta "hobi sahibi olmak" gerekiyor. "Hobi" kimsenin sizi yapmanız için zorlamadığı, karşılığında kişisel tatmin dışında bir kazancınız olmayan herşeydir, benim tanımıma göre. Hobiniz aynı zamanda işiniz ise, o zaman dünyada cenneti buldunuz demektir :) Benim hobim, yakın tarihimiz konusunda kitaplar okumak ve "ne oldu", "neden oldu" sorularına yanıt aramak. 
Sanırım 5 sene falan oldu bu "hobi"yi edineli. Bu süreçte, okumayı bitirdiğim ancak fırsat bulup bloga eklemediklerimi de düşününce, 40 civarında kitap var. Satın alıp okunmayı bekleyenler de en az okuduklarım kadar. Okuduklarımın büyük bölümü dönemin tanıklarının anıları. Ancak dönemde yazılan ya da dönemi anlatan romanlar da çok bilgi içeriyor. Ayrıca tarih konusunda akademik çalışmalar yapmış hocaların inceleme kitaplarını mutlaka okumak gerekiyor. 
Yakın tarihimizin değinilmeden geçilen konusu: İttihat ve Terakki Cemiyeti. Kahve sohbetlerimizde bulunan arkadaşların tebessümlerini görür gibiyim. 1908 yılında İkinci Meşrutiyet'in ilanı ile nihayetlenen sürecin mimarı olan ve kuruluşunu, sonradan Romanya vatandaşlığına geçen, İbrahim TEMO'nun yaptığı bu "gizli örgüt", Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemi ile Cumhuriyet'e damgasını vurmuştur. 
Şimdi çocuklar 4. sınıfta milli mücadele dönemini öğrenmeye başladılar. Benim 4. sınıfı okumamın üzerinden tam 35 sene geçmiş. Bu aradan geçen 35 yılda neler değişmiş müfredatta göreceğim :)
Son olarak, hobi sahibi olmak iyidir. 
Fotograf Samm's Bistro'dan. Hikayesini bir başka yazıda anlatırım. Bir başka hobi ile ilgili...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız denetimimden geçtikten sonra yayınlanacak. Beğenmediklerinizi hakaret içermeyen şekilde ifade edin lütfen.