Salı, Kasım 06, 2018

Vegan Beslenme / Dr. Murat Kınıkoğlu

Vegan olmaya karar verdikten sonra başladım veganlık konusunda okumaya. Neden vegan olmayı seçtiğimi burada anlatmıştım. En başta gelen sebep, aslında evimizde oynadığımız yavru kediden farkı olmayan kuzu ve danaları kesip yiyor olduğumu fark etmemdi. Hâl böyle olunca, yani veganlığı seçmemin sağlık sorunlarından öncelikli bir sebebi varken, vegan beslenmenin yararlarını öğrenmem öncelikli işim değildi. 
Aradan iki ay geçip, artık tam vegan beslenmeye başlayınca bir şeyleri yanlış yaptığımı fark ettim. Kilom, düzenli artmaya, bel çevrem düzenli kalınlaşmaya başladı. O zaman vegan beslenme ve vegan yemeklerini öğrenmem gerektiğini anladım.
Dr. Murat Kınıkoğlu hem vegan hem iç hastalıkları ve kardiyoloji uzmanı. Yani hem pratiğe hem teoriye hakim bir isim. 200'ün üzerinde bilimsel referans ile hazırlamış iki bölümden oluşan kitabını. İlk bölümde kendi hikayesinden bahsettikten sonra bilimsel makalelere referans vererek neden az yağlı vegan beslenmenin sağlığa yararlı olduğunu açıklıyor. İkinci bölüm ise kitabın kütüphane yerine mutfakta durmasını gerektiriyor. 190 tane vegan tarif var bu bölümde. 
Veganlık, benim için bir eksikliğin tamamlayıcısı. Hayvan severken onları yemek tutarsızlığından kurtuluş reçetesi. Bu yüzden geçici bir heves, moda, akım değil. Dr. Kınıkoğlu'nun yazdıklarını okuyunca, bu seçimimin sağlık için de doğru olduğunu gösteriyor.

1 yorum:

  1. Edebiyat bilgisi ile yoğrulmak herhalde ulaşılması en mutlu edici bir kaynak olur.

    YanıtlaSil

Yorumlarınız denetimimden geçtikten sonra yayınlanacak. Beğenmediklerinizi hakaret içermeyen şekilde ifade edin lütfen.