Salı, Aralık 18, 2018

Her Yerden Çok Uzakta / Ursula K. Le Guin

alt başlığı, "farklı bir aşk hikâyesi" olan novella, Le Guin'den okuduğum ikinci eser. Mülksüzler'i çok sevmiştim ve hâlâ çok özel bir yeri vardır hafızamda. "Devrim'i satın alamazsınız. Devrim'i yapamazsınız. Devrim olabilirsiniz ancak. Devrim ya ruhunuzdadır, ya da hiç bir yerde değildir." sözünü kimi yazılarımda kullanırım meselâ. 
her yerden çok uzakta ise iki saatte okuduğum, 96 sayfalık bir ergen sevdası. ancak bu sevdayı anlatan Le Guin olunca, hayatın akışını planlamaktan aile içinde belirlenmiş ve kimi durumlarda üzerimize tam oturmayan rollere, hayattaki amaçtan eğitim sistemine bir çok değinmeyi de içeriyor. 
novella, benim tanımıma göre romandan kısa öyküden uzun metinler, yazmak bence en zoru. öykü olsa yazılan daha sınırlı bir anlatım tatmin edecek, roman olsa istediğiniz kadar uzatabileceğiniz bir alana sahipsiniz ama ikisinin arasındaysa boyut, iş zorlaşıyor. 
Dostoyevski'nin novellaları çok başarılıdır bence. Le Guin de zor bir işin altından kalkmış hem de bir gençlik aşkı gibi çok daha yüzeysel anlatılabilecek bir konuyu, novella uzunluğundaki bir metinde derinleştirerek...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız denetimimden geçtikten sonra yayınlanacak. Beğenmediklerinizi hakaret içermeyen şekilde ifade edin lütfen.