yakında blogda / kitap - 2

Geçen ay başladığım bir diziye devam ediyorum. Yakında bloga eklemeyi düşündüğüm kitap notlarını önceden paylaşıyorum. Dizinin ilk yazısında bahsettiğim 4 kitabı okumaya başlamıştım. Bu kez öntanıtımını yaptığım 4 kitabın ise sadece bir tanesini okumaya başlamıştım bir zamanlar. Aradan çok mevsimler geçtiği için, bu kitabı da, en baştan okumalıyım. Lafı fazla uzattım gene, buyurun Şubat 2019 içerisinde notlarını eklemeyi umduğum 4 kitaba:
1. Beyninize Hoş Geldiniz / Sandra Aamondt - Sam Wang (23 Mart 2019 tarihinde eklendi)
NTV yayınlarından çıkan kitabın 3. baskısını okumayı planlıyorum. Boğaç Erkan tercümesiyle yayınlanan kitabın ilk üç baskısı Şubat 2011 tarihli. Yazarların ikisi de nörobilimci. Arka kapağında şunlar yazılı:
Mozart dinlemek gerçekten de bebeğinizi daha zeki yapar mı? Matematik söz konusu olduğunda, erkekler hakikaten kadınlardan daha mı başarılı? Yumurta kapıya dayandığında sınavdan önce pek çok bilgiyi yutmaya çalışmak işe yarar mı?Beyninize Hoş Geldiniz beyni olan herkes için bir kullanma kılavuzu. Bu kitap size jet lag ile nasıl daha iyi başa çıkacağınızı, bir inme geçirmekten ne zaman endişe etmeniz gerektiğini ve yaşınız ilerlerken beyninizi nasıl sağlıklı tutacağınızı anlatacak. 
2. Gelişmiş Kapitalist Toplumlarda Orta Katmanların Başkaldırısı / V. Bolşakov
Konuk Yayınları tarafından Şubat 1979 tarihinde yayınlanan kitabı Fransızca'dan Erol Dinçbaşlı çevirmiş. 
3. İnkılap Tarihimiz ve Jön Türkler / Ahmet Bedevi Kuran
A.B.Kuran, dönemin tanıklarından ve en önemli tarih yazıcılarından birisi olarak kabul ediliyor. Kendisi Jön Türk hareketinin içerisinde ancak İttihat Terakki kadrosunda yer almıyor. Sonuçta, tahmin edilebileceği gibi, İTC yönetimi zamanında türlü zorluklar yaşıyor. Kuran'ın kitabı, yakın tarihimizi öğrenmek isteyenler için hazine niteliğinde...
4. Bedia - Güzel Eleni / Ahmet Rasim (eklenme tarihi 7 Şubat 2019)
Ahmet Rasim, Osmanlı döneminde dünyaya gelmiş yazarlarımızdan. 1900'lerin başındaki İstanbul'da geçen bir aşk öyküsü. Aşk, çapkınlık, yasak ilişki... 

Yorumlar