Biberli, peynirli, mayasız ekmek

Başlıkta ekmek yazdığıma bakmayın, aslında ortaya çıkan lezzet için en doğru isim, ekmek benzeri olmalı. Lafı uzatmadan tarife geçeyim. Her zaman olduğu gibi, önce malzemeler:
  • 1,5 su bardağı un
  • 1 adet kırmızı biber (kapya da deniliyor)
  • 1 adet köy biberi
  • Sert beyaz peynir (miktarı size kalmış, ben 100 gr kadar kullandım, çok abartmamak lazım)
  • 1 adet yumurta
  • 1 paket Kabartma tozu 
  • Tuz ve su
Yapılışı çok kolay. Pişirme kısmı biraz zahmetli. Un, yumurta ve kabartma tozu ile tuzu karıştırıyoruz. Su ile karışımı seyreltirken unun topaklaşmasını önlemek için bol bol karıştırmaya devam ediyoruz. Kek hamurundan biraz daha akışkan bir karışım elde etmemiz gerekiyor. Bu arada kapya ve köy biberini küçük küçük doğruyoruz. Ne kadar küçük olurlarsa, karışım içerisinde o kadar homojen (her tarafında aynı) dağılıyorlar. Biber karışımı, kırmızı ve yeşilin uyumu ile güzel bir görüntü sunarken bunlara beyaz peyniri ekliyoruz. Peynir ve biberleri biraz un ile harmanlayıp hamurumuzla birleştiriyoruz. Artık pişirme safhasına geçebiliriz.
Fırın 180 derece sıcaklıkta. Baton bir kalıp kullandım. Sonrasındaki işlemler için baton kalıp en uygunu. Kabı önce yağlıyoruz ardından içerisine un koyup silkeliyoruz ve unun kabın her köşesinde bir tabaka oluşturmasını sağlıyoruz. Hamur karışımını kaba koyup fırında 35-40 dakika, üzeri kabuk tutana kadar pişiriyoruz. 
Fırından çıkarttığımızda, dışı kabuk bağlamış, içi ise yumuşak bir kek görünümünde oluyor. Bu aşamada, ekmeğimsimizi dilimlere ayırıyoruz. Fırın tepsisine koyduğumuz pişirme kağıdının üzerine bu dilimleri yerleştiriyoruz. Dilimlerin fazla kalın olmaması daha lezzetli sonuç veriyor. Dilimleri, yeniden fırına koyup, 15-20 dakika daha pişiriyoruz.
Sonuçta elde ettiğimiz, dilimlenmiş ekmeğin içine konulmuş peynir ve biber oluyor. 

Yorumlar