2020 kitapları ... planlar ... istekler

@Sahaf Kafe / Kadıköy - İstanbul
En sevmediğin şey ne diye sorsalar, ilk aklıma gelen "plan yapmak" olur. Geçen sene ilk denemesini yapmıştım, pek ayrıntısı olmayan bir plandı. Bu yıl bir aşama ileriye gidip, 2020 boyunca okumayı umduğum yazarları belirleyerek ve hatta bununla kalmayıp sizlerle liste halinde paylaşarak başlıyorum seneye. 
Sözü fazla uzatmadan, neden böyle bir listeye ihtiyaç duyduğumu da anlatayım. Kasım 2004'ten bu yana, iki kez ara vermeyi saymazsak, kesintisiz yazmayı sürdürdüğüm blogumda, 9 Ocak 2020 itibariyle 336 tane kitaba dair not paylaşmışım. Demek ki senede ortalama 20 kitap okumuşum. Son senelerde bu sayı artsa bile okuyabileceğimiz kitap sayısı sınırlı. Ömür, zaten sınırlı. Mutlaka okumak istediğim yazarların bir bölümünün, bugüne kadar hiçbir eserini okumadığımı da fark edince, bu yılı, "senelerin ayıbını kapatma yılı" ilan ettim. 
Aşağıdaki listede 12 yazar ismi göreceksiniz. Sıralamanın bir anlamı yok. Bu yazarların kitapları ile dolu bir sene olsun istiyorum 2020. Çok geciktim kimilerini okumak için. Gene de geç oldu ama güç olmasın...
Bol okumalı günler...
1. Yaşar KEMAL (Seneler önce okumuştum ama onu saymadım)
2. Ivan Sergeyeviç TURGENYEV
3. Kemal TAHİR
4. Orhan PAMUK (Kara kitap'ı saymazsak ilk olacak)
5. Fernando PESSOA
6. Harper LEE
7. İhsan Oktay ANAR
8. Attila İLHAN (Şiir kitaplarını saymazsak ilk olacak)
9. Mehmet EROĞLU
10. Şebnem İŞİGÜZEL
11. Vüs’at O. BENER
12. Halil CİBRAN


Yorumlar