Şimdiki Çocuklar Harika / Aziz Nesin

Korona karantinası sürerken çocuk kitapları okumaya ve okuduklarıma dair notlarımı siz değerli okuyucularımla paylaşmaya devam ediyorum. Bu kez bir büyük ustanın, efsaneleşmiş bir eserini yeniden okudum. İlk okumamın üzerinden kaç sene geçti emin değilim ancak bu ikinci okuyuşum sırasında kimi bölümleri, neredeyse satır satır hatırladığımı fark ettim. 
İlk baskısı 1967 senesinde yapılan Şimdiki Çocuklar Harika'nın Nisan 2018 tarihli 224 sayfalık 81. baskısını okudum. Nesin Yayınevi'nin yayınladığı romanda Semih Poroy'un çizgileri de yer alıyor.
Ahmet ve Zeynep adlı 5. sınıf öğrencisi iki eski sınıf arkadaşının karşılıklı mektuplarıyla oluşturulmuş roman, çocukların gözünden eğitim sistemini, büyüklerin çocuklarla ilişkilerini, büyüklerin birbirleriyle olan ilişkilerini gözler önüne seriyor. Mektuplarda eleştirilen konuların neredeyse hiç değişmeden / iyileşmeden bugün için de geçerli olduğunu söyleyebiliriz. Elbette iletişim araçlarının gelişmesi ve çeşitlenmesi ile bugünlerde kimse birbirine mektup yazmıyor ancak bugün de 
  • anne babaları, çocukların içindeki cevheri ortaya çıkartmak için onları kurstan kursa taşıyor;
  • okumanın öneminden dem vurulsa bile para kazanmak için okumak tek başına yeterli olmuyor;
  • çocuklara hep öğütlense bile günlük hayatta anne babalar yalanlar söylüyor;
Tüm bu benzerlikler içerisinde eğitimden anladığımızın neredeyse hiç değişmemiş olması en üzücü olanı. Bilgiye ulaşmanın bu kadar kolaylaştığı günümüzde, hâlâ bir takım bilgileri ezberletmeye çalışıyoruz çocuklara. Kitabın ikinci mektubunda müfettiş denetlemesinden geçecek sınıfta yapılan ezber çalışmasının benzerlerini sınavlarda yaşamaya devam ediyoruz. Neyse ki bu sene, "yeni nesil sorular" adlı bir uygulama başladı. Sadece bilgiyi değil, onu kullanmayı / yorumlamayı da ölçmeye çalışan tarzdaki bu sorular sayesinde umarım hayata daha hazırlıklı bireyler yetiştir.

Yorumlar