Salı, Mayıs 16, 2023

seçim sonuçları üzerine

Blogumda siyasi içerikli yazı yok, aslında daha doğrusu, güncel siyasete dair yazı yok. Çünkü yaşadığımız olaylara karşı gösterdiğimiz her tutum, siyasi duruşumuzu yansıtıyor. Bu bakımdan, sayısal karasal radyo ve televizyon yayıncılığına dair yazılarım, okuduğum kitaplar ve bunlarla ilgili paylaştığım notlar... Tüm bunlar "siyasi içerikli yazı".

Bu yazı ise biraz değişik. Güncel siyaset üzerine, hatta çok güncel seçim sonuçları üzerine kişisel değerlendirmelerimi içeriyor.

Mâlum, 13. Cumhurbaşkanı ve 28. dönem TBMM üyelerini belirlemek üzere 14 Mayıs 2023 tarihinde sandık başına gittik. Oylarımızı kullandık ve yapılan sayımların sonucuna göre Cumhurbaşkanı'nı belirlemek üzere 28 Mayıs 2023 tarihinde yeniden sandık başına gitmemiz gerekecek. Bu seçim sonuçlarına göre TBMM'de oluşan yapının bana anlattığı bir şeyler var. Yazıyı ise bunun üzerine kurmayacağım. Belki ileride TBMM üye dağılıma dair tespitlerimi de ayrı bir yazı ile anlatmaya çalışırım.

Herkes fili tuttuğu yerden tarif edermiş, benim seçim sonucu değerlendirmem biraz buna benzeyecek baştan uyarayım. Sonuçlar kesinleştikten sonra ilk aklıma gelen, bir önceki seçimin simgesel sözü olan "Adam kazandı"ya gönderme yaparak, "Bu kez kimse kazanamadı" oldu. Sonuçların söylediği en önemli şey bu bana kalırsa. Sistem çok açıktı; geçerli oyların yüzde 50'sinden bir fazla oy alınması şarttı ve hiçbir aday bunu başaracak kadar fazla oy alamadı. 

Şimdi yeni bir seçim yapılacak 28 Mayıs'ta. Yeni kelimesini koyulaştırdım. İlk turdaki oyların üzerine sayılmayacak ikinci turdaki oylar. Futbol diliyle söylersem iki maçtan oluşan bir eleme turu değil bu. Her maç kendi içinde biricik. 

Bu ikinci seçimde, amaç rakipten bir oy fazla almak sadece. Bu yüzden ne karamsarlığa kapılmaya gerek var ne seçmeni suçlamaya ne de ilk turda oyum fazla diye ikinci turu garanti görmeye. 

Bekleyip göreceğiz, ikinci tur ismi bile insanı yanlış yönlendiriyor. Bu yeni bir seçim. İlk turun devamı falan değil.  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız denetimimden geçtikten sonra yayınlanacak. Beğenmediklerinizi hakaret içermeyen şekilde ifade edin lütfen.