İklimler, filmYorum


Nuri Bilge Ceylan, Türk sinemasında kendine ait dile sahip yönetmenlerden birisi. Kasaba, Mayıs Sıkıntısı ve Uzak isimli uzun metraj filmlerinden sonra İklimler'i merakla bekliyordum. Açıkçası daha iyi bir film bekliyordum Uzak'ın ardından. Öncelikle oyunculuklarla ilgili bir iki satır yazayım. Nuri Bilge Ceylan, oyunculukta yönetmenlikte kadar başarılı olamamış. Ebru Ceylan (Bahar) (Nuri Bilge Ceylan'ın gerçek hayattaki eşi ve filmdeki sevgilisi), rolünde başarılı. Nazan Kesal de rolünün hakkını veriyor.
Filmin ilk mevsimi (yaz) çiftin arasındaki sorunları anlatışı bakımından yetersiz. Özellikle yemek sahnesi inandırıcılıktan uzak, çok yapay. Sonbahar ve kış, yaza göre daha doyurucu anlatımlar içeriyor. Uzun sekanslar, film zamanı ile gerçek zamanın yer yer örtüşmesi Ceylan sinemasından alıştığımız özellikler. İsa'nın (Nuri Bilge Ceylan) çizdiği karakterin en belirleyici özelliği olan (elbetteki bence) bencilliği iyi vurgulanmış. Özellikle, Serap (Nazan Kesal) ile yaşadığı ilişki sırasında Bahar'la ilgili sorulara kaçamak yanıtlar verirken bir mimarla görüştüğünün ima edilmesi üzerine keyfinin kaçması ve Ağrı'ya gitmeye karar vermesi bencilliğinin somut göstergeleri. Bir reklam filminde denildiği gibi kaçan kovalanıyor :)
Müzikler ve görüntülere diyecek yok gene. Yönetmenin fotograf kökeninden kaynaklandığını düşündüğüm görüntülerdeki muhteşemlik bu filmde de kendini belli etmiş. Bu sıralar vizyona giren en iyi filmlerden biri olsa bile Ceylan'ın filmleri içerisinde Uzak'ın ayrı bir yeri var hala...

Yorumlar