Ana içeriğe atla

Prag notları - 4

ve dizinin son notları:
Prag'daki son günümüz. 4 günlük Prague Card'ımızın geçerli olduğu müze ve tarihi mekanlara ayırdık. Akşam 21.53'e kadar sürecek Prag gezimizde ilk olarak sipariş edilen buzdolabı mıknatısı aldık. Çeşit çeşit mıknatıslardan hangisini kime vereceğimiz sıkıntı yaratacak gibi :)
Nadroni ya da National Museum'u (Ulusal Müze) gezdik. Sadece Çek Cumhuriyeti ile sınırlı olmayan koleksiyonu etkileyiciydi. Müzeden aşağı giden cadde boyunca 2 gün önceki gibi geçip Old Town Square'e (Eski Kent Meydanı) ulaştık. Meşhur astronomik saat, Tyn Kilisesi ve genel olarak meydanı gezdikten sonra eski tarihi astronomik saat kulesine çıktık. Şansıma hava tam fotograf havası. Bir çok Avrupa kentinde olduğu gibi Prag'ın eski şehri de iyi korunmuş.
Etrafta, özellikle orta yaşın üstündekilere soruyorum dilimin döndüğünce. Eski sistemde memun olduğunuz hiç mi bir şey yoktu diye. Yanıtlarına geçmeden yabancı dil bilgilerinin az olmasından kaynaklı iletişim sorunu yaşadığımızı belirteyim. Yanıta geçersek, özellikle orta yaşın üzerindekiler, yani sosyalist dönemde çalışma hayatında olanlar işsizliğin tanım gereği olmadığını, sosyal hakların bugünlerle kıyaslanmayacak ölçüde gelişkin olduğunu belirtiyor. Ayrıca daha 1962'de Stalin'in heykelini (ki Avrupa'daki en büyük Stalin heykeliymiş) yerinden sökecek kadar dik duruşlu insanların ülkesinde kişisel özgürlüklerin, dönemin diğer sol blok ülkeleriyle kıyaslandığında daha geniş olduğunu söylüyorlar.
Son gün katıldığımız Komünizm turunun rehberi emekli makine mühendisinin anlattıklarıyla, benim açımdan, resim tamamlanmış oldu. Rehberimizin benzetmesi kayda değer:
Eski sistemde, devleti baba gibi görüyorduk. Bizler de babamızın dükkanında çalışan çocuklardık. Babamız dükkanı kendi yönetirdi. Bize geçinebileceğimiz maaş verirdi. Aldığımız maaş temel ihtiyaçlarımızı karşılasa bile lüks tüketme şansımız yoktu. Kardeşlerimizin kimisi daha yetenekli kimisi daha az yetenekli idi. Az yetenekli olan kardeşlerimizin de karnı doyardı. Şimdi babamız yok. Bizler kendi başımızın çaresine bakmaya çalışıyoruz. Diğerlerine göre daha gözü kara ve yetenekli olanlarımız, eskiyle kıyaslandığında, daha iyi şartlarda yaşıyor. Ancak onlar bile eski sistemdeki güvencelerden yoksun. Çok daha stresli ve yoğun bir mücadele içerisindeler. Yeteneksiz olanlarımızın ise durumu vahim.

İşte böyle. 68 Baharı'ndan Kadife Devrim'e, Slovakya ile ayrılarak Türkçe'deki en uzun kelime geyiğini bozan Çekler'in başkentinden izlenimler. Sanırım fark etmişsinizdir son yazıda diğer 3'ünde olan sansürsüz-düzeltmesiz ibaresi yer almıyor. Nedeni basit: Düzeltme ve sansür var bu son notlarda :)

Yorumlar

  1. Prag Golemi'ni keşfetmek de ilginç olacaktır. Sinagoglar bölgesindeki U Golem restoranında örneğini görebilirsiniz.

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Yorumlarınız denetimimden geçtikten sonra yayınlanacak. Beğenmediklerinizi hakaret içermeyen şekilde ifade edin lütfen.

Bu blogdaki popüler yayınlar

IPTV World Forum Eastern Europe bu yıl İstanbul'da.

Konu ile ilgililerin merakla beklediği etkinlik ilk kez ülkemizde gerçekleştirilecek. Mövenpick Hotel, İstanbul'da 12-13 Ekim (yani haftaya salı-çarşamba) günlerinde toplam 9 oturumda önemli konuşmacıların yer alacağı IPTV World Forum Eastern Europe ile ilgili ayrıntıları web sayfasında bulabilirsiniz. Etkinliğe katılım ücretli. Ücretler epey yüksek. 5 Ekim'den önce kayıt yaptırmışsanız, ki bu iletiyi yazdığım tarih düşünülünce artık çok geç :), 1499 € ödemeniz gerekiyor. Bugün kayıt yaptırırsanız ise 1799 € ödeyeceksiniz. Ancak Free Operator Pass adlı bir seçeneğiniz daha var. Free Attendance For Service Providers olarak ayrıntılandırılan bu seçeneğin tam olarak kimleri kapsadığını çözemedim. Eğer IPTV hizmet sağlayıcılar kastediliyorsa Türk Telekom, TTNet, Superonline gibi şirket çalışanları kapsanmış oluyor. İşin doğrusu kendimi de o kategoriye sokup kayıt yaptırdım :) Ancak kaydımın geçerli sayılıp sayılmadığı belli değil henüz. Neyse, fırsat bulursanız önemli bir etkinlik

IPTV World Forum ardından, gözlemler

Etkinliğin teknik değerlendirmesini önümüzdeki haftaya bıraktım gerçi. Ancak, haftaya kadar bekleyemeyenler için kısa kısa gözlemlerimi aktarayım. Ayrıntılı değerlendirmeler gelecek merak etmeyin... Türk Telekom, yaklaşık 5 yıl önce başladığı IPTV projesinde sona gelmiş. TTNet şirketi üzerinden IPTivibu (TTNet CEO'sunun sunumunda, ki konferansın tümü simultane tercüme falan yapılmadan sadece İngilizce'ydi, bu ismin İngilizce'de that is IPTV anlamına geldiğini söyleyince fark ettim IP tivi işte bu anlamında bir kısaltma olduğunu :) adlı hizmeti sunmaya 2 hafta önce başadıklarını duyurdular. Konferansta soft launch (yumuşak duyuru ?) olarak yapılan duyuru ile hizmetin başlatıldığı söylense bile henüz web sayfasında bu konuyla ilgili bilgilere ulaşılamıyor.  IPTivibu hizmeti için en az 8 MBit/saniye hızında TTNet internet aboneliği gerekiyormuş. Şimdilik 101 kanal, ki bunların içerisinde HD olanları da olacakmış. Etkileşimli hizmetler, flick uygulaması falan da sunula

IPTV World Forum Eastern Europe etkinliğine katılacağım

Etkinliğe ilişkin bilgileri daha önce paylaşmıştım. Yarın, bir günlüğüne İstanbul'a giderek etkinliğin Salı günü olan bölümüne katılacağım. Benim açımdan bir çok ilke sahne olacak bu katılım. Kızlarımın doğumundan bu yana onlarsız ilk kez şehir dışına çıkıyor olacağım. İlk kez bu kadar uzun süre onlardan ayrı olacağım. İlk kez şehir dışındaki bir etkinliğe (mesleğim ve işim ile ilgili olmasına karşın) katılmak için tüm masraflarını cebimden karşılayıp, senelik izin kullanıyor olacağım. Neyseki katılım ücreti konusunda organizatörler kolaylık sağladılar. Ücretsiz katılım hakkı sundular.  Neyse, önemli olduğunu düşündüğüm bu etkinliğe ilişkin gözlemlerimi, bir gazeteci dikkati ile, not alıp blogumda paylaşacağım. O güne kadar sağlıcakla kalın...