Salı, Temmuz 20, 2010

Viyana Notları - 7 ve son, Kahlenberg ve UN City

27 Temmuz 2008 14.55

Süddbahnhof'tan, ya da yol üzerindeki herhangi bir duraktan bineceğiniz D Strassenbahn, yani tramvay, sizi Nussdorf adlı bölgeye getiriyor. Viyana'nın kuzeyinde kente hakim bir tepe olan Kahlenberg, Nussdorf'tan yürüyerek yaklaşık 1-2 saat kadar sürer. Elbette yol boyu Viyana'yı tepeden görmek, bağların düzgünlüğüne, etrafın yeşilliğine hayran kalarak yapacaksınız bu yürüyüşü. Ancak yokuş yukarı dar bir yolu katetmek zorunda olduğunuzu unutmayın. 

Tepeye ulaşmanın bir başka ve daha kolay yolu Beethoven Gang durağından turistlik traktöre 7,80 € vermek. Tepedeki kafede dana sosis ve bira 7,40 € tutuyor. Viyana merkezi ile kıyaslandığında pahalı olsa bile böylesi bir manzara için değer. Kahlenberg'e 38A numaralı otobüs ile de ulaşabiliyorsunuz. Bu otobüsün son durağı Kahlenberg. 

Kahlenberg'den dönerken ormanın içine doğru devam eden patikayı izledik. Biraz etrafta insanlar olmasından biraz Avusturya'da olmanın verdiği güvenden patikadan ilerlemeyi sürdürdük. Kahlendorf adlı Tuna kıyısındaki köye ulaştık. Osmanlı'nın Viyana kuşatmasının anısına duvar resminin süslediği bina ile karşılaştık. Tuna'nın mavi aktığına şahit olduk. Pazar günü rehaveti köylüler kadar kedileri de etkilemiş :)

Viyana, Birleşmiş Milletler'in bir çok biriminin merkezliğini yapıyor aynı zamanda. Hem tarihi kenti koruyup hem de modern dünyanın ihtiyaçlarını karşılayacak binaları yapabilmek için planlı olmak şart. Plan, Almanların en sevdiği söz sanırım. Vienna UN City, Birleşmiş Milletler binalarının toplu konut binalarıyla bütünleştiği bir bölge. Tuna Parkı bölgenin yeşil kuşağı olmuş. Parktaki Tuna Kalesi, kenti tepeden seyretmek isteyenler için.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız denetimimden geçtikten sonra yayınlanacak. Beğenmediklerinizi hakaret içermeyen şekilde ifade edin lütfen.