Perşembe, Ekim 17, 2013

Video Net'ten ücretsiz rapor: 3'lü hizmetten Çoklu hizmete

Televizyon teknolojisini takip etmeye çalışanlar için, daha önceki yazılarımda da önerdiğim, Video Net portalını yeniden hatırlatmak isterim. Hubble media grubunun portalı, televizyon teknolojisindeki gelişmeleri, yayınladığı raporlar, söyleşiler ve haberler ile gündeme taşıyor. Çoğunlukla ücretsiz olan raporları internet sayfasından indirebilirsiniz. Şirketin düzenlediği iki etkinlik var: Connected TV World Summit ve Future TV Advertising Forum adlı etkinlikler Londra'da düzenleniyor.
Video Net'in internet sayfasında önceki yıllarda düzenlenen bu iki etkinliğin sunumlarına ulaşabilirsiniz. Bu noktada Video Net'in yayınladığı son raporun önemine değinmek istiyorum. 
Televizyon dünyası, daha önceki yazılarımda belirttiğim gibi, büyük bir dönüşüm içerisinde. Yayın izlemek için kullanılabilen cihaz ve yöntemler çeşitlendikçe bu sektörden pay almak isteyen oyuncular da değişiyor. Televizyon olarak adlandırdığımız cihaz, ev içi eğlence sisteminin ekranı olmaya başlıyor.  Bu ekran, televizyon yayınına erişmek için kullanılabildiği gibi, yayın, farklı teknolojiler / araçlar yardımıyla da ekrana taşınabiliyor. İşte bu değişiklikleri doğru okumak / yorumlamak gerekiyor. Ev güvenlik sistemleri, eğlence sistemleri, akıllı evler entegre hale geliyor. Bu biraraya geliş, sektöre yeni girişleri doğuruyor. Raporda üstü kapalı olarak değinilmiş olsa bile bu biraya gelişte IPV6'nın hayata geçmesi ile eşyaların IP numaralı hale gelmesi sonrası akıllı evler hayatımızın gerçeği haline gelecek.
Bu gelişmeler geniş bant internet bağlantısı sunan servis sağlayıcılarına yeni bir kazanç kapısı getirecek gibi görünüyor. Ev güvenliği hizmetlerinin geniş bant üzerinden sunulmasıyla başlayan akım, enerji tüketiminin "akıllı" kontrolüyle gelişecek. Raporda bu konulardaki gelişmeler ayrıntılarıyla incelenmiş. Önemle dikkat çekilen nokta, bu tip ev otomasyon sistemlerinin ortak platformdan yoksunluğu. Cihazlar birbiriyle haberleşecek demek güzel. Ancak hangi ortak platform, protokol kullanılacak? Cihaz üreticileri, platform geliştiricileri, uygulama hazırlayanlar birarada bu soruna çözüm arıyor. Sektörün gelişmesinin önündeki bir başka engel ise tüketicilerin bilgilendirilmesinde. 
Ülkemizde TÜRKSAT, Türk Telekom ve TURKCELL Superonline başta olmak üzere geniş bant internet erişimi sağlayan büyük oyuncuların dikkatle incelediğini düşündüğüm gelişmeler konusunda ufuk açan bir rapor. VideoNet'e teşekkürler... 

2 yorum:

  1. Ozgur guzel bir noktayi daha yakalamis, multi screen gecisinden sonra genelde research sirketlerinin kullandigi yeni terim "any-screen" ki bu da yaziyla ve raporla ortusuyor. Ayrica artik genclerin mobil cihazlari, ikincil ekran degil birincil ekran olmus durumda..

    Ek olarak multi-screen, IPv6 ve akilli ev konularinda burada bence de bir firsat penceresi daha gozukuyor, ama zamani daha var (5 yil?)

    YanıtlaSil
  2. Eyvallah Tanıl hocam,
    Dediğiniz gibi IPV6 bir anlamda "oyun değiştirici" olacak. Ancak, gene dediğiniz gibi zaman var.

    YanıtlaSil

Yorumlarınız denetimimden geçtikten sonra yayınlanacak. Beğenmediklerinizi hakaret içermeyen şekilde ifade edin lütfen.