Perşembe, Şubat 20, 2014

EBU radyo günlerinin ardından

13 Şubat 2014 tarihinde Avrupa Yayın Birliği'nin Cenevre'deki merkezinde Radyo Günleri adlı bir etkinlik düzenlendi. Yazının başlığına bakarak, sadeceozgur demek ki etkinliği izledi, diye düşünmeyin. 1998 yılından bu yana bulunduğum radyo televizyon dünyasında henüz ne EBU'ya, ne ABU'ya ne IBC'ye ne de NAB'e gitme şansı bulamadım.
Daha yaşım genç (!), hayat uzun. Bir gün elbette deyip konuya geri dönelim: Yine Yeni Yeniden RADYO!
Slogan bana ait. Gerçekten yine ve gerçekten yeni ve son olarak, yeniden RADYO.
Yeni radyo çünkü;
  • Uzun yıllardır süren FM radyo yayıncılığında değişiklik olanakları var: RadioDNS, radyonun tek yönlü yapısını değiştirmeye aday. Özel alıcılar ile evimizde ya da akıllı telefona indirilecek bir uygulama ile hep yanımızda taşıyabileceğimiz RadioDNS yayını sayesinde, dinlediğimiz radyo ile birlikte basit video klipleri, etiketleme, favorilere ekleme gibi yenilikler yaşayabileceğiz.
  • DAB+ ile birlikte çok daha yüksek ses kalitesi, ek servisler ve daha çok kanal seçeneğine ulaşmış olacağız.
  • Trafik bilgilerinin araç radyoları üzerinden aktarılmasında kullanılagelen RDS-TMC'den daha geniş bant sağlayan DAB-TPEG ile daha güvenli yollarda seyredeceğiz.
Dediğim / yazdığım gibi etkinliğe katıl(a)madım. Ancak, bu yazıların çoğunu hazırlarken olduğu gibi, elektronik ortamda okuduklarımdan / dinlediklerimden radyonun geleceğinin tartışıldığı bu etkinliğin sonucu olarak Hibrit Radyo ve Sayısal Radyonun önümüzdeki yılların iki sıcak konusu olacağını söyleyebilirim. 
Hibrit radyo da nedir derseniz 21 Kasım 2011 tarihli bu yazımı, sayısal radyo nereden çıktı diyorsanız şu yazılarımı okumanızı öneririm...
Yazıda kullandığım fotografı Datça'da çekmiştim.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız denetimimden geçtikten sonra yayınlanacak. Beğenmediklerinizi hakaret içermeyen şekilde ifade edin lütfen.