1 Nisan 2016, 4,5 ile ilk hız testi

Bu yazıyı hazırladığım saate bakıp, yememiş - içmemiş ve hatta uyumamış, 4,5 G'nin aktif hale gelmesini bekleyip yazıyı hazırlamış diye düşünenler için söyleyeyim hemen: gecenin ortasında uyandıran ne yazı yazma aşkı ne de 4,5 G. Bu saatte uyanık olmamı zamanında eksik yapılmış bir diş tedavisine borçluyum. 

Madem, 4,5 G'nin ilk gününün ilk saatlerinde ayaktayım, bari bir hız testi yapayım. Hatta bir ile yetinmeyip bir kaç kez tekrarlayayım bu testi mobil telefon ile. 

Öncelikle teste dair bir kaç bilgi:

Mobil telefonun marka / modeli Nokia Lumia 820
Operatör Türk Telekom (eskiden bildiğimiz adı AVEA)

Peki bu sayılar neyi ifade ediyor?

Öncelikle hemen belirteyim, hızlanmışız. Bu kesin. Hatta bizim evimizdeki sabit bağlantıdan fazla bu hız. Evde 10 MBit / s hız her işimize yeterken mobil telefonda bunun iki katı hız ile ne yapabiliriz? Aslında sorunun yanıtını ben değil siz vereceksiniz. Bugüne değin, internet bağlantı hızınız yetmediği için gerçekleştiremediğiniz ne oldu? Soruyu kendime sorarsam, yanıtım kocaman bir HİÇ. İnternet bağlantı hızı, 3G ile yeterli hale gelmişti. Gerçek adıyla LTE+'a, bizdeki ismiyle 4,5G'ye ihtiyacım yoktu. Cep telefonumun bataryasının daha da hızla tükenmesini istemediğim için ayarlarını 3G'de tutmaya devam edeceğim. 

Bu yazıyı okuyup, bu işten hiç anlamadığımı düşünebilirsiniz. Belki haklısınızdır. Dilerim, beklentilerinizi karşılar yeni teknoloji.

Yorumlar