Ana içeriğe atla

NAB 2016 sonrası

Santiago / Şili, 2008
Yazının başlığına bakıp, demek ki Las Vegas'taydı yazarımız diye düşünmeyin lütfen. NAB konulu diğer yazılarım gibi bu yazıyı da başkentimizden yazıyorum. Ancak, teknoloji ve NAB sağolsun, gitmiş kadar oldum desem yeridir. 

Basın olarak akredite olduğum bir etkinlikti NAB 2016. Böyle olunca, etkinliğin neredeyse tüm büyük katılımcılarının, basın duyuruları gönderildi posta kutuma. Bu yazıda, NAB 2016'da öne çıkan gelişmeleri aktarmaya çalışacağım. Elbette eksiklerim olacaktır. Yorumlarınız ile eksik / yanlış konularda katkılarınızı bekliyorum. 
  • 4K UltraHD: Geçenlerde bu konuda bir kaç yazı yazmıştım. Sonra, kıymetli meslektaşım Uygar Boynudelik'in sayfasındaki paylaşımını okudum. 4K, yayıncılık sektörünün itici gücü olmuş durumda. Kameradan montaj setlerine, yayın masalarından naklen yayın araçlarının ekipmanlarına tüm yayın zincirini yeniden tanımlayan bir gelişme 4K. İlerleyen yıllarda sırada ne olduğunu da bugünden biliyoruz: 8K. Bugün, kimse evlerde 55'' büyüklüğündeki ekranların anlamsızlığını konuşmuyor. Varsa yoksa 4K ve daha da yüksek çözünürlük. Gerçekten bir ihtiyaç mı yoksa endüstrinin dayatması mı sorusunun yanıtı ortada. NAB 2016, grafik animasyon şirketlerinden kamera üreticilerine tüm sektörün 4K'ya uygun modellerinin görücüye çıktığı bir platform olmuş.

  • IP: IP'nin nesi yenilik diye düşünebilirsiniz. Yayıncılık dünyası için oldukça büyük bir yenilik aslında IP. Stüdyoların ve naklen yayın araçlarının kablolamasından, ekipmanların çalışma mantığına kadar büyük dönüşümlerin yaşanmasına neden oluyor IP. Bilgi teknolojisi dünyasından çok iyi bildiğiniz Internet Protocol kelimelerinin baş harflerinin dışında, yeni bir şey değil IP. Aslında bir yerde, yayıncılık dünyası ile bilgi teknolojisi dünyasının bir araya geldiği, yayın teknolojisindeki cihazların bilgi sistemi tabanlı olduğu gerçeğinin ulaştığı son nokta. Senelerdir beklenilen ancak çeşitli gerekçeler yüzünden uzayıp giden nişanlılığın ardından gelen mutlu evlilik gibi. Cicim ayları geçtikten sonra, çoğu evlilik gibi mi olacak bu birliktelik yoksa istisnalardan mı orasını zaman gösterecek. 
  • Sanal Gerçeklik (Virtual Reality): Üç boyutlu gözlükler ile izlenilen 3 boyutlu filmlerin, televizyon dünyasında tutmayacağını öngörmüştüm. Kimse evinde özel gözlük takıp bir şey izlemez demiştim. Her zaman olmasa da bu kez tahminim tuttu. Artık bir çok firma 3D ekranlarının üretimini sonlandırdı. Ancak sanal gerçeklik 3D'den farklı bir yol izleyecek gibi görünüyor. Mobil cihazlarla başlayan bu "çılgınlık", içerik üretimi konusuna yeni bir "boyut" kazandıracak gibi görünüyor. İlerleyen yıllarda sanal gerçeklik konusunu çok daha fazla konuşacağız. İnsanın gerçeklik ile bağını kopartacak kadar "gerçek" uygulamalar bizleri, bilim kurgu filmlerinde izlediğimiz distopyalara götürür mü bugünden tahmin etmek zor. Ancak, asıl sorunlarımızı görmemizi engelleyen bir sanallık muktedirlerin işine gelecektir. Sırf bu yüzden bile olsa, sanal gerçeklik ilerleyen yılların sıcak konusu olmaya devam edecektir. 

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

bir kez daha, nedir bu sayısal karasal televizyon?

Blog sayfamda DTT etiketiyle yayınlanmış 100'e yakın içerik bulunsa da, geçenlerde buluştuğumuz lise arkadaşlarımın sorusu üzerine, bir kez daha yazmaya karar verdim. Bilenler, okumadan geçebilir. Bilmeyenler ve sektörün uzağındaki kişiler düşünülerek hazırlanmış bir yazıdır.  Soru - yanıt şeklinde kurgulanmış yazılarımın daha çok okunduğu gözlemi üzerine, buyurun sık sorulan sorularla Sayısal Karasal Televizyon: Şimdi tam olarak neden bahsediyoruz? Çanak ile izlediğimiz televizyon mu?

IPTV World Forum ardından, gözlemler

Etkinliğin teknik değerlendirmesini önümüzdeki haftaya bıraktım gerçi. Ancak, haftaya kadar bekleyemeyenler için kısa kısa gözlemlerimi aktarayım. Ayrıntılı değerlendirmeler gelecek merak etmeyin... Türk Telekom, yaklaşık 5 yıl önce başladığı IPTV projesinde sona gelmiş. TTNet şirketi üzerinden IPTivibu (TTNet CEO'sunun sunumunda, ki konferansın tümü simultane tercüme falan yapılmadan sadece İngilizce'ydi, bu ismin İngilizce'de that is IPTV anlamına geldiğini söyleyince fark ettim IP tivi işte bu anlamında bir kısaltma olduğunu :) adlı hizmeti sunmaya 2 hafta önce başadıklarını duyurdular. Konferansta soft launch (yumuşak duyuru ?) olarak yapılan duyuru ile hizmetin başlatıldığı söylense bile henüz web sayfasında bu konuyla ilgili bilgilere ulaşılamıyor.  IPTivibu hizmeti için en az 8 MBit/saniye hızında TTNet internet aboneliği gerekiyormuş. Şimdilik 101 kanal, ki bunların içerisinde HD olanları da olacakmış. Etkileşimli hizmetler, flick uygulaması falan da sunula

IPTV World Forum Eastern Europe bu yıl İstanbul'da.

Konu ile ilgililerin merakla beklediği etkinlik ilk kez ülkemizde gerçekleştirilecek. Mövenpick Hotel, İstanbul'da 12-13 Ekim (yani haftaya salı-çarşamba) günlerinde toplam 9 oturumda önemli konuşmacıların yer alacağı IPTV World Forum Eastern Europe ile ilgili ayrıntıları web sayfasında bulabilirsiniz. Etkinliğe katılım ücretli. Ücretler epey yüksek. 5 Ekim'den önce kayıt yaptırmışsanız, ki bu iletiyi yazdığım tarih düşünülünce artık çok geç :), 1499 € ödemeniz gerekiyor. Bugün kayıt yaptırırsanız ise 1799 € ödeyeceksiniz. Ancak Free Operator Pass adlı bir seçeneğiniz daha var. Free Attendance For Service Providers olarak ayrıntılandırılan bu seçeneğin tam olarak kimleri kapsadığını çözemedim. Eğer IPTV hizmet sağlayıcılar kastediliyorsa Türk Telekom, TTNet, Superonline gibi şirket çalışanları kapsanmış oluyor. İşin doğrusu kendimi de o kategoriye sokup kayıt yaptırdım :) Ancak kaydımın geçerli sayılıp sayılmadığı belli değil henüz. Neyse, fırsat bulursanız önemli bir etkinlik